Reklamı Kapat

Konutta İndirim İşe Yaradı, Sıra Bankalarda!

Editör: SerMimar Tarih: 5 - Ağustos - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut alımındaki faizlerin düşürülmesini örnek göstererek bankalara çağrı yaptı: “Emlak konutun satışları iyi. Demek ki işe yaradı. Sıra bankalarda.”

konutta-indirim-ise-yaradi-sira-bankalarda

Yapılan hain darbe girişimi sonrasında Türkiye ekonomisinde olumlu hava her geçen gün artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Oda ve Borsa Başkanları ile istişare toplantısında yaptığı konuşmada, darbe girişiminin ardından, döviz almak için değil döviz satmak için milletin bankalara hücum ettiğini söyledi. Erdoğan, “Bu millet ne büyük bir millet. Daha ertesi gün, 2,5 milyar doları piyasaya boca ettiler. Niye, çünkü devletine güveniyor” dedi.

FAİZLERİ 9’A DOĞRU ÇEKSİNLER

12 aylık enflasyonun TÜFE’de yüzde 7,9, ÜFE’de 3,9 olarak makul bir düzeyde gerçekleştiğini aktaran Erdoğan, hükümetin gerekli tedbirleri aldığını, özellikle likidite ihtiyacını karşılayacak adımları attığını, bu süreci ekonomi alanında da başarılı bir şekilde yönettiğini söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben diyorum ki konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen şu faiz oranlarını yıllık şöyle 9’a doğru çekiversinler. Burada eğer yıllık faiz oranlarını şöyle 10’un altında, tek haneli rakamlara, sanayicilerimiz için, rakam vermeyeyim, oranları çok daha aşağıya çekip sürümden kazanmalarını isteriz.”

KONUT İNDİRİMİ YARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hangi banka kendi öz sermayesi ile çalışıyor. Hepsi milletin parası ile çalışıyor. Sürümden kazanın. Dünyaya eksi faiz, sıfır virgül ve 1, 2’lerle çalışırken bize de 8,5, 9, gidiyor. Komisyonlarını koyduğun zaman 15, 16, buralara gidiyor. Bu zulümdür. Dün emlak konuta satışları sordum, ‘Şu anda yoğun bir konut satışımız var’ dediler. 600 milyon girişi olan bir konut satışı yapmış. Demek ki indirim işe yaramış” dedi.

SIKINTIMIZ YOK

Oda ve borsa başkanlarına, “2007 yılından bu yana 7,3 milyon yeni istihdam üreten ekonomik başarının sahipleri olarak sizlere güveniyorum” diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik göstergelerinde hiçbir sorun ve sıkıntının bulunmadığını vurguladı.

BORÇLANMA FAİZİ GERİLEDİ

Kamu borçlanmalarının vadesinin 2002’den bugüne 9,5 aydan 71 aya çıktığına işaret eden Cumhurbaşmanı Recep Tayyip Erdoğan, borçlanma faizinin yüzde 63’ten haziran ayı itibarıyla yüzde 9,3’e gerilediğini ifade etti.

HEDEF 165 MİLYON $

Cumhurbaşkanı Reccep Tayyip Erdoğan, “Merkez Bankasındaki döviz rezervimiz azalmak şöyle dursun artarak 125 milyar doların üzerine çıktı. Bizim süratle ilk hedefimiz 165 milyar dolara Merkez Bankamızın döviz rezervine ulaşması” dedi.

GÜVENLERİ TAM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Yarın da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar kazanacak’ mesajı çok önemli. Türkiye’de 150 milyar doların üzerinde yatırımı bulunan bir topluluğun ortak açıklamasındaki ana mesaj Türkiye’ye güvendi.” Hisarcıklıoğlu, söz konusu şirketlerin birçoğunun yatırım kararlarının merkezden alındığını söyledi.

NET VE DİK DURDUK

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, devlet ve hükümet bu olay karşısında net durdu. Erdem, İSO 500 listesinde yer alan şirketlerden 125’inin uluslararası doğrudan yatırım şirketi olduğunu, bu şirketlerin İSO 500’ün yaptığı ihracatın yüzde 40-42’sini gerçekleştirdiğini, istihdamın yüzde 30’unu ve katma değerin yüzde 40’ını sağladığını kaydetti.

YATIRIMCIDA HEYECAN

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş: “ABD, Avrupa ve Körfez yatırımcısında yeni yasa heyecan yarattı. Bu düzenleme gayrimenkul danışmanlığı, inşaat, sanayi gibi 240 alt sektörü olumlu yönde etkileyecek” dedi. İNDER Başkanı Durbakayım şöyle konuştu: “Kentsel dönüşümde kararsız kalan ve dönüşümün uzamasına neden olan hak sahiplerinin önüne birden fazla seçenek konulacak.”

TÜRKİYE ÖNEMLİ

Air Canada Türkiye Genel Müdürü Nedime Konuksever, “Şirketimizin büyümesinde Türkiye bizim için henüz çok genç bir pazar ve katkısı büyük. Air Canada olarak Türkiye’ye olan güvenimiz çok yüksek. Son teknoloji Boeing 787 Dreamliner uçaklarımızı Türkiye’ye getirerek bir ilki gerçekleştirdik. Müşterilerimizi 60 Kanada, 60 ABD şehri olmak üzere 5 kıtada toplam 200 varış noktasına ulaştırıyoruz” dedi.

YOĞUN TALEP VAR

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Faiz oranlarında kalıcı bir iyileştirme ile ekonominin çarkları çok daha hızlı dönecek. Ağustos ayı başında Emlak Konut öncülüğünde başlayan ve akabinde GYODER çatısı altında biz gayrimenkul sektörü temsilcileri tarafından sorumluluk alarak başlatılan aylık 0.70 vade oranı ile tüketicilere sağlanan kredi şartları sonrası yoğun bir talep oluştu” dedi.

DESTEK VERMELİ

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Bankalar, kredi faiz oranlarını düşürme konusunda olumlu adımlar atarlarsa piyasalardaki canlanma tetiklenir. Konut faizleri, 1’in altına düştüğünde satışlar canlanıyor. Vatandaşın ev satın almak adına borçlanmayı göze alabilmesi için, kullandığı kredinin geri ödenebilir olacağına inanması lazım” dedi.
 

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje