Reklamı Kapat

Konuta da E-Haciz Uygulanacak!

Editör: SerMimar Tarih: 2 - Ağustos - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Tahsilatta etkinliğin artırılması için vergi borcu olanların banka hesaplarından sonra gayrimenkul ve otomobillerine de e-haciz gelecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yeni dönemde vergi borçlularına yönelik elektronik haczin kapsamını genişletecek. Vergi ihtilaflarında ‘Elektronik Dava Takip Projesi’ devreye sokulacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ‘2011 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda yer alan vergi planlama ve hedefleri şöyle: Vergi tahsilatına yetkili bankaların vadesinden sonra vergi tahsilatı yapabilmeleri için program değişikliği sağlanacak.

İnternet bankacılığı üzerinden vergi tahsilatının bütün bankalara yaygınlaştırılması çalışmaları tamamlanacak. Vadesi geçen vergi borçlarının bankalarca da tahsil edilmesi amacıyla bankalarla görüşmeler yapılıyor.

Konuya ilişkin sistem alt yapısı ve ikincil mevzuat çalışmaları tamamlanacak. Borç stoku analizleriyle mükellef borç stoklarındaki artışın kaynakları tespit edilecek. Mükelleflerin motorlu taşıtlar vergisinin ve trafik para cezalarını kredi kartı ile ödemelerine yönelik sistem altyapısı geliştirilecek. Mükelleflere ait tahakkuk ve tahsilat kayıtlarının bir arada görülmesini ve mükellefin hesap bakiyesinin izlenmesini sağlayacak olan mükellef cari hesabına ilişkin ikincil mevzuat ve sistem alt yapısının hazırlanmasına yönelik çalışmalar devam edecek.

Trafik cezası için e-mesaj
Türkiye genelinde tahsilatta etkinliği sağlamak ve mükelleflerin gönüllü uyumunu artırmak için kurulan borç takip sistemi geliştirilecek. E-Haciz Projesi yaygınlaşacak. Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, bu çerçevede vergi borcu bulunanların banka hesaplarından sonra gayrimenkul ve motorlu taşıtlarına da E-Haciz uygulamasının başlatılacağını bildirdi.

Öte yandan trafik idari para cezası tutanak bilgilerinin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortamda gönderilmesini öngören web servisi hazırlandı ve test ortamına açıldı. Test çalışmasının ardından sistem tüm Türkiye’de uygulamaya konulacak ve trafik para cezaları, alınacak verilere istinaden otomatik olarak mükellef hesabına işlenerek, tahakkuk verilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü ile GİB arasında bulunan hat üzerinden ÖTV 2A beyannamesi için ödeme ve araç bilgileri ile değerli kağıt bilgilerinin tahsilatına ilişkin bilgilerin sorgulanması için yeni bir web servisi yazılarak başlatılan test çalışması tamamlanacak ve ardından bütün veriler sorgulamaya alınacak.

AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje