Reklamı Kapat

Konut Sektöründe Yüzde 10 Zam Beklentisi Artıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 22 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Konut sektörü seçimlerin ardından yeni bir döneme girdi. Sektörde bazı şirketler, “Maliyet artışlarını artık fiyatlara yansıtacağız” diyerek yüzde 10 ila 20 zam planlarken, bazı şirketler ise zammı eylüle bıraktı. Sektör temsilcileri, “Fırsatlar iyi değerlendirilmeli” diyor

Seçim sonrası konut sektöründe zam beklentisi yaşanıyor. Özellikle inşaat malzemelerindeki fiyat artışının proje maliyetlerine yansıması beklenirken, sektörde konuşulan zam oranları ise yüzde 10 ile 20 arasında.

Bazı şirketler hemen seçim sonrasında zammı gündemine alırken, bazı şirketler ise yaz tatilinin sona ermesini bekliyor. Zammı gündemine alan şir-ketlerden biri de Bulut İnşaat. Şirket Esenyurt’ta inşa ettiği Evviva Gümüş Citye yüzde 10 zam yapmayı planlıyor.

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, “İndirimli kampanyamız 13 Haziran 2011’e kadar devam edecek. Sonrasında yüzde lO’luk bir iyileştirme söz konusu. Çünkü demir ve beton zammı gibi bazı inşaat mamullerinin zamlanmasını bugüne kadaryansıtmadık” dedi. Sektörde seçim sonrasına bırakılan bazı zamlarm olduğunu bildiklerini dile getiren Bulut, “Elektrik, akaryakıt, ruhsat harçları gibi zamlarm oluşması mecburen sektöre yansıtılmak zorunda kalınacaktır” yorumunu yaptı. Zam planlayan firmalardan biri de Esin Yapı. Esin Yapı, Zincirlikuyu’daki Istanbloom projesine yüzde 10luk bir arüş planlıyor.

Ucuz projeler yüzde 20 oranında zam görebilir
Özyurtlar İnşaat da yüzde 20 oranında fiyat artışı planlıyor. Şirket bu fiyat artışı metrekaresi 1000-1500 TL olan projelerde yapmayı düşünüyor. Özyurtlar Şirketler Grubu Başkam Tamer Özyurt, sektörde secim sonrası benzin, doğalgaz ve elektriğe zam beklenirken konutun zamlanmamasının düşünülemeyeceğini belirterek, “Metrekaresi 2 bin TL’nin üzerinde olan projelerde ise zaten satış sıkıntısı olduğu için zam olacağını tahmin etmiyoruz” diye konuştu. Adanus projesiyle gayrimenkul sektöründe yer alan Çukurova Gayrimenkul de inşaat malzemelerine gelen zamlarm konut fiyatlarına da yansıyacağım açıkladı.

Fiyat açısından konutta yeni dönem başlıyor
Teknik Yapı Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım ise seçimlerin geride kalmasının ardından yaz tatili ve ramazandan sonra konut satışlarında yeni bir dönem başlayacağım belirtti. Durbakayım, “Bu dönemde saüşa sunulacak projelerdeki metrekare riyadan beklentinin üzerinde yüzde 10 gibi arüş gösterebilir. Yılın ilk yansında saüşa sunulan projelerdeki fiyadarda da en az yüzde 10 arüş olma ihtimali çok yüksek” dedi. Sektör temsilcileri bu yıl seçimler ve okulların kapanma tarihini, aynca yaz tatili ile ramazanın bir araya gelmesini sektör için b şans olarak yorumluyor. Böylece iki duı gun sezonun yazda çakışması sonbahc rrn oldukça harekedi başlayacağının işareti olarak görülüyor.

Seçimden sonra maliyetlerde aşın artış olmaz
Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahme Çelik ise sadece bazı inşaat kalemlerind talebin artmasıyla aşın fiyat harekeden o duğunu belirtirken, bunun da zamanla aşılacağma inandıklarım dile getirdi. Seçim sonrasında inşaat maliyederinde aşırı bir artış olacağını beklemediklerini aktaran Çelik, “Konu alıcısına tavsiyemiz; söylentilere bakmadan beklentilerin ve bütçesine uygun, nitelikli fir¬maların hayata geçirdikleri yaşam alanlarını tercih etmeleri” dedi.

Soak Holding CEO’su Emre Çamlıbel de projelerinin zaman içinde ve inşatı ilerledikçe doğal olarak değer kazanmaya devam edeceğini belirtirken, seçim sonrasındaki dönemin yaz aylarına denk gelmesinden dolayı, harekediliğin doğal seyrinde devam edeceğini öngördüklerini belirtti. Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya ise seçim sonrasında zam yapıp yapmama konusunda henüz bir karar almadıklarım kaydetti.

Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu da seçim sonrası ile ilgili özel bir zam planlan olmadığım söyledi. Seha Yapı Genel Müdürü Hüdaverdi Dursun hali hazırda Konya ve Ankara’da satışı devam eden projelerinde konut fiyatlarında bir zam öngörmediklerini söylerken, sektörde ise bu yönde bir beklenti olduğunu kaydetti. Extensa İstanbul Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Gökçe projelerinin büyük oranda satışları tamamlandığı için yaz döneminde yeni bir fiyadama düşünmediklerini belirtirken, Garage inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bahadır da bu dönemde proje satış fiyadannda bir değişiklik yapmayı planlamadıklarım söyledi.

Dünya/Leyla İlhan

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje