Konut Satışlarındaki Artışa Patronlar Ne Dedi?

Editör: SerMimar Tarih: 25 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Haliç’teki konutların havadan görünüşü Gayrimenkul sektörüne olan ilgi ve ihtiyaç her geçen gün artarken konut satış istatistikleri de yaşanan yükselişi doğruladı.

konut-satislarindaki-artisa-patronlar-ne-dedi

Konut sektörü Türkiye genelinde her geçen gün hızla gelişirken ister yatırım ister oturum amaçlı olsun hemen her dönemde cazibesini koruyor. Her ne kadar ev almak isteyenler ülkenin yaşadığı bazı süreçlerde bekle-gör politikasına girse de konut yatırım aracı olarak ilk sırada tutuluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı Temmuz ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre konut satışları Temmuz 2015’te bir önceki yılın aynı ayına göre %13,5 oranında artarak 96 bin 589 oldu.

Verilere bakıldığında sonuç, özellikle yabancıya satış ve artan konut ihtiyacı düşünüldüğünde iç açıcı…

Peki gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri ve inşaat patronları bu durumu nasıl değerlendirdi? İşte çarpıcı açıklamalar:

konut-satislarindaki-artisa-patronlar-ne-dedi-1

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

TÜİK temmuz ayı konut satış rakamları verilerini değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, gayrimenkule olan ilginin hala devam ettini belirtti.

Demir “TÜİK verilerini incelediğimizde ipotekli konut satışları temmuzda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 azalış göstererek 30 bin 754’e gerilemiş gözüküyor. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 31,8 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 6 bin 465 konut satışı ve yüzde 21 pay ile ilk sırayı alıyor. Siyasi belirsizlikler ortadan kalkıncaya kadar yatırımcıların peşin alımları tercih etmeye devam edeceklerini tahmin ediyoruz” dedi.

“Yabancıyı el üstünde tutmalıyız”

Konut sektörüne yabancı ilgisinin de devam ettiğine işaret eden Hamit Demir, “TÜİK verilerinde yabancılara yönelik konut satış rakamlarının temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37,6 artarak 2 bin 27 ulaşması ilgiyi rakamlarla ortaya koyuyor. Demir İnşaat olarak biz de projelerimizde yabancılardan yoğun talep alıyoruz” dedi ve ekledi: “Sektörün ivmelenmesi ve değerini artırması için uluslararası pazarlardaki itibarımıza sahip çıkmalıyız. Yabancı müşteriyi el üstünde tutmalı ve küstürmemeliyiz. Bu şekilde sektörümüzün sürdürülebilir büyümesini de gerçekleştirmiş oluruz.”

konut-satislarindaki-artisa-patronlar-ne-dedi-2

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:

Konuyu değerlendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, yatırımcıların yaz aylarında beklemeye geçtiklerine dikkat çekerek, ülkenin içinde bulunduğu durumun da piyasaları olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi. Baygan, bunlara Ramazan Bayramı ve tatil sürçlerini de eklediğimizde aylık düşüşler görmenin normal karşılanması gerektiğinin altını çizdi.

Baygan “TÜİK rakamlarına baktığımızda konut satışlarının 2015 Haziran ve Temmuz aylarında bir önceki yıla göre arttığını görüyoruz. Açıklanan istatistiklerde 2. el konut satışlarının yükseldiği de görülüyor. Markalı konut projelerinin bu durgunluktan daha fazla etkilendiğini söyleyebiliriz. Gayrimenkul endüstrisinin gayrimenkul danışmanlık tarafının hem 2. el satışlar ile hem de kiralamalar ile bu durumdan çok fazla etkilenmediğini de söylememiz gerekir” dedi.

konut-satislarindaki-artisa-patronlar-ne-dedi-3

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) konut satış verilerini değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, 2015 yılında sektörde yüzde 20’lik bir artış olduğunun altını çizdi.

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; “Seçim süreci sebebiyle bekle gör politikası izleyen yatırımcılara rağmen rakamlar gösteriyor ki mayıs ayında kısmen düşen satışları haziran ayında artan bir ivme kazandı. Haziran ayında 2015 yılının ocak ayına oranla yüzde 28’lik bir artış yaşandı ve 2015 yılındaki toplam satışın yüzde 17’si ise Haziran ayında gerçekleşti. Bu durum gösteriyor ki yatırımcılar gayrimenkulü güvenli liman olarak görmeye devam ederek, yatırımlarını gayrimenkul alanında değerlendirdi. 2015 yılının ilk altı ayını ele alırsak her ay bir önceki aya göre konut satışın arttığını görüyoruz, bu artışın ise yıl sonuna kadar devam edeceği görüşündeyiz” dedi.

Yabancıya satışta İstanbul ilk sırada!

Emre Erol “Haziran ayında 718 konut satışıyla İstanbul yabancı yatırımcının ilk tercihi oldu. İstanbul’u 610 konut satışıyla Antalya, 198 konut satışıyla Aydın, 125 konut satışıyla Bursa izledi. Bursa-Yalova hattı Arap yatırımcıların ilgisini çekerken, Antalya bölgesi ise Alman yatırımcıların ilk tercihi. İngiltere ve İrlanda gibi güneşe hasret ülkelerin vatandaşları ise sıcak hava ve güneşin etkili olduğu bölgelerde, küçük yazlık evlere ilgi gösteriyor. Özellikle son yıllarda İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dünyada artan popülaritesi, mütekabiliyet yasasındaki değişiklikler, kaliteli gayrimenkul stokundaki artış ve yüksek getiri gayrimenkule yatırımlarının artmasını sağlayan başlıca sebepler” dedi.

konut-satislarindaki-artisa-patronlar-ne-dedi-4

Bay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Okyay Ertaş:

Gökdeniz Kartal projesinin ortaklarından Bay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Okyay Ertaş ise TÜİK verilerinin sevindirici olduğunu belirtti.

Kaliteli konut ihtiyacının her zaman olduğunu söyleyen Okyay, “İstanbul’un büyüyen ve etkili bir pazar haline gelmesi yatırımcıları kendine çekiyor. Türkiye’nin şuanki siyasi durumuna bakıldığında bu stabil ortam şimdilik sektörde durgunluk oluşturuyor. Ancak önümüzdeki süreçte siyasi ortamın netleşmesi ile konut satışı da artacaktır” dedi.

Dövizdeki artışı da değerlendiren Okyay, “Dolar ve euro yükseldi. Bu, yatırımcıyı konut almaya teşvik etse de inşaat sektöründeki malzemelerin fiyatı da arttı. Dövizdeki artış diğer faktörleri doğrudan etkiledi. Şimdilik kısa süreli bir durgunluk var. Ancak satışlar daha da yükselecektir” açıklamasında bulundu.

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje