Reklamı Kapat

Konut Kredilerindeki Maliyet Artışı Faizlere Yansıyacak!

Editör: SerMimar Tarih: 17 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, yaptığı açıklamada, konut kredi pazarının 2010 yılını 57,5 milyar lira bakiye ile kapattığını, bu rakamın 2011 yılı birinci çeyrek dönem sonunda yüzde 8’lik büyüme ile 62 milyar liraya ulaştığını hatırlatarak, konut kredi pazarının 2010 yılının son çeyreğinde yüzde 11 büyüdüğü dikkate alındığında büyüme hızında bir miktar yavaşlamadan bahsedilebileceğini kaydetti.

Mevduat zorunlu karşılıklarının artırılmasının beklendiği üzere kredi faizlerinin yükselmesi ile sonuçlandığını belirten Tözge, bireysel kredi fiyatlamalarında sektör genelinde bir yükselmeden bahsedilebileceğini, paralelde konut kredileri yıllık faiz oranlarında da sene başına göre 60 baz puana yakın artışların söz konusu olduğunu ifade etti.

Maliyet artışının tüketicilerin ödeme gücünü doğrudan etkilediğini, bunun da arzu ettikleri miktardan daha az kredi kullanabilmeleri anlamına geldiğini kaydeden Tözge, bu nedenle maliyet artışlarının konut kredisi kullanım iştahını da azaltacağına dikkati çekti.

Merkez Bankası zorunlu karşılık kararlarını Nisan başında aldığı için, bunun sektöre ve konut kredisi piyasasına yansımalarının yılın geri kalanında daha net görüleceğinin altını çizen Tözge, konut kredisi büyüme ivmesinin önümüzdeki dönem azalmasını beklediklerini bildirdi.

Galip Tözge, sektörün genelinde kredi faizlerinin yükseldiğini gözlemlediklerine değinerek, ”Fonlama maliyetlerinin arttığı bir ortamda bu çok doğal bir netice. Yılın ikinci yarısına girerken, sektör konut kredisi faizlerinde gerekli revizyonu yapmış durumda. Önümüzdeki süreçte Merkez Bankasının likiditeyi azaltan farklı aksiyonları olursa kredi faizleri daha da yukarı gidebilir” yorumunu yaptı.

FAİZLER ARTMAYA DEVAM EDECEK
Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran da son açıklanan 27 Mayıs 2011 verilerine göre tutsat (mortgage) sektörünün büyüklüğünün katılım bankaları hariç toplam 64,8 milyar liraya ulaştığını, 2010 yılı sonuna göre bugün itibarıyla yüzde 12,6 oranında artış yaşanırken, sektörün geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,3 oranında büyüdüğünü belirtti.

Merkez Bankasının aldığı tedbirlerin etkilerinin henüz tutsat piyasasına yansımadığına, bankaların pek çoğunun bu noktada cazip faiz oranları sunmaya devam ettiğine dikkati çeken Onaran, ”Ancak gerek enflasyondaki artış, gerekse de cari açığın azaltılmasına yönelik alınması muhtemel ek tedbirlerle beraber faizlerin önümüzdeki dönemde artmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu durum, mortgage piyasasında şu ana kadar yaşanan hızlı büyümeyi bir nebze daha yavaşlatacaktır” değerlendirmesini yaptı.

İKİNCİ YARIDAN İTİBAREN ARTIŞ OLACAK
İş Bankası yetkilileri de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, toplam konut kredisi bakiyesinin Mayıs 2011 sonu itibarıyla 68 milyar 596 milyon liraya ulaştığını, 2010 sonuna göre Mayıs 2011 sonu itibarıyla yaklaşık yüzde 13, 2010 Mayıs sonuna göre yüzde 36 artan konut kredilerinde mevcut gelişmeler doğrultusunda artış hızında yavaşlama olduğunun görüldüğüne değindi.
Zorunlu karşılık oranlarındaki artışın bankaların kredi maliyetlerini artırması nedeniyle konut kredisi faiz oranlarında da artış gerçekleştiğine değinen İş Bankası yetkilileri, yılın ikinci yarısından itibaren konut kredi faizlerinde artış olacağının beklendiğini belirtti.

CİDDİ BİR YAVAŞLAMA GÖRÜLMEDİ
Konut sektöründe geçtiğimiz yıl yaşanan canlılığın 2011 yılında da sürdüğünü vurgulayan HSBC yetkilileri ise bankaların maliyet artışlarını faizlerine kademeli olarak yansıtmasına rağmen, henüz konut kredisi talebi ve hacminde ciddi bir yavaşlamanın görülmediğine dikkati çekti.

Türkiye’nin nüfus artışı hızı ve evlilik oranlarının yüksekliği düşünüldüğünde, son yıllarda artan konut üretimine paralel olarak konut edinimi talebindeki artışın devam edeceğini, buna paralel olarak konut üretimi ve bağlı alt sektörlerin büyümelerini sürdüreceğini öngördüklerinin altını çizen HSBC yetkilileri, bankaların maliyetlerdeki artışı konut kredisi faizlerine yansıtmalarının kaçınılmaz olduğunu, kısa vadede yaşanacak bu artışlar sonrasında ise piyasada fiyat istikrarı oluşmasını beklediklerini bildirdi.

Habertürk

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje