Reklamı Kapat

‘Konut Fiyat Artışı Malzeme Fiyatlardan Kaynaklanmıyor’

Editör: SerMimar Tarih: 7 - Nisan - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İMSAD Başkanı Hinginar, konut fiyatını yükselten inşaat malzemeleri değil, arsa rantı olduğunu söyledi.

konut-fiyat-artisi-malzeme-fiyatlardan-kaynaklanmiyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, konut fiyatlarındaki artışların inşaat malzemeleri fiyatlarından kaynaklanmadığını belirterek, “2015’te inşaat malzemelerinin fiyatları yüzde 5,9 arttı, enflasyon oranı ise yüzde 8,8. Yani enflasyonun gerisinde artmış. Buradaki artışın sebebi arsa rantları ve bir anlamda dövize endeksli satışlar.” dedi.

Hinginar, Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2015’te yüzde 4 büyümesine değinerek, bu rakamın son çeyrekteki yüzde 5,7’lik büyümeyle yakalandığını söyledi.

“İnşaat sektörü 2015’te geçmiş yılların aksine ülke büyümesine paralel büyümedi ve oran yüzde 1,7’de kaldı” diyen Hinginar, inşaat sektörünün son çeyrekteki büyüme oranının yüzde 5,4’e ulaştığını ifade etti.

Hinginar, açıklamalara göre büyümede ağırlıklı olarak kamu inşaat harcamalarının etkili olduğunu, Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü, Körfez Geçiş Köprüsü gibi mega projelerin özel üstleniciler tarafından yapılmasına rağmen kamu harcaması olarak gösterildiğini iddia etti.

Geçen yıl kamu inşaat harcamaları yüzde 8,4 artarken özel sektör harcamalarının yüzde 1,2 azaldığı bilgisini veren Hinginar, “Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü gibi yatırımlar ele alınıyor. Ancak bunların ne kadarı kamu? Mesela Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı özel sektör tarafından yürütülüyor. Bu, özel sektör harcaması mı kamu harcaması mı biraz tartışmaya açık” diye konuştu.

Hinginar, özel sektör inşaat harcamalarının yıl genelinde eksi büyümeye sahip olmasına rağmen son çeyrekte yüzde 1,5’lik büyüme gösterdiğini kaydederek, 2015’in iki büyük seçim ve gerilmiş bir atmosferle geçtiğini, söz konusu rakamların bu etkiler altında gerçekleştiğini, kasım seçimlerinden sonra son çeyrekte iyimserliğe dayalı bir toparlanma olduğunu anlattı.

Nitekim inşaat malzemeleriyle ilgili endeks çalışmalarında bu etkileri gördüklerini dile getiren Hinginar, güven ve beklenti endeksinde 2013 Ağustos’tan bu yana yaşanan aşağı doğru hareketin yeni bir normalleşme sürecine girilmesi gerektiğini gösterdiğini bildirdi.

Artış fiyatlardan kaynaklanmıyor

Hinginar, konut fiyatlarındaki artışlara değinerek, bazı ortamlarda bu yükselişlerin kaynağının inşaat malzemeleri fiyatlarından kaynaklandığının söylendiğini ancak bunun doğru olmadığını belirtti.

Başkan Hinginar, “Konuttaki artışlar inşaat malzemelerinin fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmıyor. 2015’te inşaat malzemelerinin fiyatları yüzde 5,9 arttı. Enflasyon oranı ise yüzde 8,8. Yani enflasyonun gerisinde artmış fiyatlar. Konut ücretlerindeki yükseliş ise bu rakamın oldukça ilerisinde. Buradaki artışın sebebi arsa rantları ve bir anlamda dövize endeksli satışlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak : AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje