Reklamı Kapat

Konut Alımında Bir Devir Kapandı

Editör: SerMimar Tarih: 16 - Kasım - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Emlak Sektör Kurul Başkanı Salim Taşçı, yaptıkları bir araştırmanın, ev satın alanların binada kimin oturduğunu dahi sormadıklarını, komşuluk ilişkilerinin tarihe karıştığını ortaya koyduğunu söyledi.

Salim Taşçı, 2 bin 100 kişi üzerinde yaptıkları araştırmaya göre, gecekondularda komşuluk bağlarının daha güçlü olduğunu, 8-10 dairelik binalarda komşuluğun eskisi gibi olmasa da sürdüğünü, ancak çok katlı binalarda komşuluğun tarihe karıştığını ifade etti.

Taşçı, araştırmalarına göre, 8-10 dairelik binalarda karşı komşuyu soranların oranının yüzde 10, yan komşuyu soranlarının oranının yüzde 5 olduğunu söyledi.

Rezidans ve çok katlı binalarda ise bu oranın çok düştüğünü ifade eden Taşçı, “söz konusu binalarda ‘kimlerin oturduğunu’ soranların oranı yüzde 1, ‘yan komşuyu’ soranların oranı binde 5, ‘karşı komşuyu’ soranların oranı binde 1” dedi.

Konut almak isteyenlerin, “binada kapalı ve açık garaj olup olmadığını” sorduğunu, yapı denetim raporu dahi sormadığını belirten Taşçı, “Yapı denetim raporu, yakınlarda, hastane, yeşil alan, park, kütüphane, tiyatro ve sinema bulunup bulunmadığını soranların oranı yüzde 0. Kapalı açık garaj soranların oranı yüzde 75, yakınlarda okul olup olmadığını soranların oranı ise yüzde 25” diye konuştu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje