Reklamı Kapat

“Koğuş Tipi” Yetiştirme Yurtları Tarih Oluyor

Editör: SerMimar Tarih: 7 - Şubat - 2017
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca koruma altındaki çocukların koğuş tipi yurtlardan ev tipi bakıma geçişini sağlamak için yürütülen çalışmalar kapsamında, koğuş tipi yurtlar da tarihe karışacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca koruma altındaki çocukların ev tipi bakıma geçişini sağlamak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, 973 çocuğun kaldığı son 18 yuva ile yetiştirme yurdunun kapatılması ya da dönüştürülmesiyle, koğuş tipi yurtlar da tarihe karışacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, devlet koruması altındaki çocukların ev sıcaklığında, sosyal yaşamdan kopmadan hayata kazandırılmaları amacıyla kurumların dönüşümüne yönelik yaklaşık 5 yıl önce başlatılan çalışmalarda sona gelindi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, geçen hafta yaptığı açıklamada, çocuk yuvası ve çocuk yetiştirme yurtlarının 2017 sonuna kadar tamamen kapatılacağını veya dönüştürüleceğini bildirmişti. Kaya’nın açıklamaları sonrasında yıl sonuna kadar kaç kurumun kapanacağı veya dönüştürüleceği de netleşti.

Son 18 koğuş tipi yurt da kapanacak

Bakanlığın verilerine göre, “Sevgi Evleri” olarak da adlandırılan “Çocuk Evleri Siteleri”nde 5 bin 257 çocuğun bakımı gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda 92 kuruluş bulunuyor. Türkiye genelindeki bin 92 “Çocuk Evi”nde ise 5 bin 626 kişiye bakılıyor.

Bu evlerde, her birinde en fazla 5-6 olmak üzere toplamda 10 bin 883 çocuk bulunuyor. Çocukların kardeşlerinden ayrılmak zorunda kalmadan, ev hayatının tüm gereklerini öğrenebilmesine olanak tanıyan ve sayıları her geçen gün artan bu bakım modelinde, sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog ve çocuk gelişimcisi gibi meslek personeli görev alıyor.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje