Reklamı Kapat

Kigı Barajı’nda Üretime 2017 Yılında Başlanacak!

Editör: SerMimar Tarih: 25 - Ağustos - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Kigı Barajı`nda enerji üretimine 2017 yılının ilk aylarında başlanması hedefleniyor.

kigi-barajinda-uretime-2017-yilinda-baslanacak

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl’de inşa edilen Kiğı Barajı’nda sona gelindi. Baraj, bölgenin en büyük projelerinden biri olacak. Terör örgütü tarafından birçok kez saldırılan baraj tamamlandı, santral binası çalışmaları ise devam ediyor.

KENDİ SINIFINDA TÜRKİYE’NİN 4. YÜKSEK BARAJI

Kiğı Barajı ve HES projesi Kiğı ilçesinin 12 kilometre kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde bulunuyor. Baraj 22,5 milyon metreküp gövde hacminde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. 175 metre yüksekliğiyle Türkiye’de kendi sınıfında 4. Sırada bulunan baraj, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor.

ÜLKE EKONOMİSİNE YILDA 300 MİLYON TL KATKI SAĞLANACAK

Kiğı Barajı enerji maksatlı olarak inşa ediliyor. 140 MW kurulu gücünde olacak barajdan, yılda 450 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Enerji üretimine 2017 yılının ilk aylarında başlanması hedefleniyor.

Üretilecek enerji ile yaklaşık 200 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak. Barajın ülke ekonomisine katkısı ise yılda yaklaşık 300 milyon TL olacak. 2016 Ocak ayında su tutulan Baraj inşaatında sona yaklaşıldı, %99’luk fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje