Reklamı Kapat

Kayaköy’e 300 Yataklı Otel Yapılacak

Editör: SerMimar Tarih: 21 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Kayaköy’e 300 yatak kapasiteli otel yapılacak.

kayakoye-300-yatakli-otel-yapilacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra ihale edilecek oteli işleten firma Kayaköy’ün onarımını yaparak halkın kullanımına da açacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Fethiye’de bulunan tarihi Kayaköy’de yeni bir dönem başlıyor. Yeni düzenleme ile tarihi kalıntıların yer aldığı bölge turizme açılırken, diğer bölgeye de kısmi inşaat serbestliği getirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 5 bin yıllık Rum evlerini barındıran Kayaköy’ün korunması için kolları sıvadı. Başbakan’ın onayına sunulan yeni çalışma ile Kayaköy’e 300 yatak kapasiteli otel yapılacak. Kayaköy’ün üçte birlik kısmını kapsayacak oteli işleten firma, tarihi köyün kalan kısımlarının da onarımını sağlayacak. Yok olmaya yüz turmuş Rum evleri aslına uygun olarak onarılarak turizme kazandırılacak.

ESKİ EVLER SANAT ATÖLYESİ OLACAK

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan, Kayaköy ile ilgili müjdenin Bakan Ertuğrul Günay tarafından Antalya’da verildiğini kaydetti. Bakan Günay’ın Kayaköy’ün metruk haline üzüldüğünü dile getirdiğini anlatan Türkan, yakında 300 yatak kapasitesini barındıran bir ilan unsuru yayınlayacaklarını açıkladığını ifade etti.

Yeni düzenleme ile bölgeye yapılacak turizm tesisinin tarihi bölgenin üçte birlik bölümünü kapsayacağını dile getiren Mustafa Ali Türkan, “Başbakan’ın onay vermesi sonrasında ihale süreci başlayacak. İhaleyi kazanan firma tarihi mekanın kalan üçte ikilik kısmın da restorasyon çalışması yapacak. Bu alan ziyaretçilere açık olacak yine. Yapılacak restorasyon ile 5 bin yıllık tarihi Rum evleri sergi alanı, sanat atölyeleri, yerel müzeler, el sanatları atölyeleri yer alacak. Bu şekilde yok olmaya yüz tutmuş Kayaköy’ün kurtuluşu sağlanacak. Bu bölge ekonomisine ve orada yaşayan insanlara ek kazan ve getiri sağlayacak.” dedi.

Kaynak: CİHAN

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje