Reklamı Kapat

Karşılıksız Çekler Yeniden Tırmanışta

Editör: SerMimar Tarih: 20 - Temmuz - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Karşılıksız çek tutarı iki ay üst üste düştükten sonra Mayıs ayında yeniden tırmanışa geçerek Şubat ayındaki düzeyine yükseldi.

karsiliksiz-cekler-yeniden-tirmanista

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göre, karşılıksız çek tutarı Mayıs ayında yüzde 50 gibi yüksek oranda artışla 2.7 milyar liraya yükseldi.

Risk Merkezi’nin verilerine göre, karşılıksız çek tutarı Şubat ayındaki 2.7 milyar liralık düzeyinden Mart ayında 2.2 milyar liraya ve Nisan ayında da 1.8 milyar liraya gerilemişti.

Buna göre, Mayıs ayında bankalara ibraz edilen “en az” tutar ve adetler 1,000 liraya kadar olan çeklerde gözlenirken, karşılıksız çekler içinde “en çok” adet ve oranın da bu aralıkta yer aldığı belirlendi.

TBB Risk merkezi verilerine göre, protesto edilen senetlerin adetlerinde azalma yaşanırken, tutarlarındaki yüselme sürüyor.

Buna göre, 2014 yılının ilk beş ayında 401 bin adet olan protesto edilen senet sayısı, geçen yıl aynı dönemde 392 bin adete ve bu yılın aynı döneminde de 386 bin adete düştü.

Buna karşılık, 2014 yılının ilk beş ayında 3.0 milyar lira olan protesto edilen senet tutarı, geçen yılın aynı döneminde 3.6 milyar liraya ve bu yılın aynı döneminde de 4.3 milyar liraya tırmandı.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje