Reklamı Kapat

Kapalıçarşı Yerine Turistlere AVM Turu Yaptırılıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Ağustos - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Yurtdışından gelen turistleri alışveriş için Kapalıçarşı’ya götüren turlar rotalarını AVM’lere kaydırdı. Turist başına 3 dolar ödeyen AVM’ler turist harcamalarını katladı.

Yurtdışından gelen turistleri tarihi yerleri gezdirdikten sonra ilk iş Kapalıçarşı’ya götürür, alışveriş yaptırırdı acenteler. Turisti alışveriş yapsın diye soktukları mağazalardan da harcamaya göre yüzde 5-10 arası komisyon alırlardı. Ancak düne göre çok farklı bir resim var bugün. Türkiye genelinde artan alışveriş merkezleri (AVM) turist müşteri sayısını da artırmak isteyince turistin alışveriş adresi Kapalıçarşı’dan AVM’lere kaydı.

SEPET ORTALAMASI 250 EURO
Viaport AVM Genel Müdürü Tayfun Döşkaya, Via Otel’de konaklamalı turist ağırladıklarını, 15 bin geceleme karşılığında sadece otelden 1 milyon 350 bin euroluk kazanç elde ettiklerini söyledi. Döşkaya, 15 bin gecelemenin tek kişilik alışveriş sepet ortalamasının da 250 euro olduğunu belirtti.

100 ACENTEYLE ÇALIŞIYORUZ
Olivium’un Genel Müdürü Aytaç Özçiçek, 100’e yakın seyahat acentesiyle çalıştıklarını, ağırlıklı Ortadoğu’dan turist ağırladıklarını söyledi. Sadece temmuzda bu yollarla 35 bin turist geldiğinin altını çizen Özçiçek, “Bu rakam yıllık 150 bine çıkıyor. Turistler cironun yüzde 20’sini karşılar hale geldi. Bu rakamı artıracağız” dedi. Historia AVM Pazarlama Müdürü Emel Yeni ise ayda 25 bin turist ağırladıklarını dile getirdi. Acentelerle barter (takas) usulü çalıştıklarını ifade eden Yeni, özellikle yaz aylarında yurtdışından gelen turistlerin ciroya ciddi anlamda katkı sağladığını söyledi.

Mango, yıldız marka
Alışveriş merkezleri yöneticilerine ‘en fazla hangi markanın turistler tarafından tercih edildiğini’ sorduk. Yanıt çok net: Mango. Mango’yu Levi’s, Mavi Jeans, LC Waikiki, C&A, Damat, Koton, Lacoste takip ediyor. Özellikle Arap turistler spor giyime yüksek talep gösterirken Ruslar abiyeye para harcıyor. Gıda ve elektronik ise AVM’lerde turistler tarafından en az ilgi gösterilen kategoriler.

Aytaç Özçiçek – Olivium
Aile başı 60 bin dolar harcayan var

Turist başına 3 dolar ödüyoruz. Ağırlıklı olarak uygun fiyatlı ürünleri tercih ediyorlar. İran’dan çok fazla turist geliyor. Türkiye’de kendi ülkelerine göre çok daha özgürce alışveriş yapıyorlar. Aile başı 50-60 bin dolar harcama yapan var.

Tayfun Döşkaya – Viaport
Bu yıl 27 bin turist hedefliyoruz

Geçen yıl 12 bin olan turist ziyaretçi sayısının bu yıl 27 bine ulaşmasını bekliyoruz. Şimdiden 16 bine ulaştık. Uluslararası markalara talep yüksek. En az alışveriş elektronikte yapılıyor. En fazla ise hazırgiyimde.

Pınar Çelik-Sabah

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje