Reklamı Kapat

Kamudaki 236 Bin Lojman Satışa Çıkarılıyor

Editör: SerMimar Tarih: 21 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Devletin elindeki lojmanları satıyoruz.” diyerek duyurduğu kamu lojmanları satışıyla ilgili çalışmalar tamamlandı.

kamudaki-236-bin-lojman-satisa-cikariliyor

Maliye Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaya göre ilk olarak Başbakanlık’ın elindeki lojmanlar satışa sunulacak.

Hali hazırda başbakanlığın kullanımında 639 konut bulunuyor. Bu lojmanların satışı ile ilgili süreç 1-2 ay içerisinde başlayacak. Buradan gelecek kaynak sınır karakollarının yapımında kullanılacak. Lojman satışlarında Emniyet ve Asker kullanımında olan yerlerin kapsam dışında tutulması planlanıyor.

Kamu lojmanlarının satışı ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önce başbakanlıktan başlanmasını istediği, Maliye’nin de bu çerçevede ilk çalışmayı yaptığı öğrenildi. Kolları sıvayan Maliye, başbakanlığın elindeki lojmanların envanterini çıkararak, binaların rayiç bedellerini belirledi.

Söz konusu lojmanlar satışa çıkarılmadan önce içinde oturan kamu görevlisine teklif edilecek. Memur, içinde oturduğu evi almak isterse ödeme planı çıkarılacak. Belirlenen rayiç bedelin yarısı peşin olarak talep edilecek. Kalan kısım da 12 ila 24 aylık vadede tahsil edilecek. Lojmanın içinde oturan kamu görevlisi evi satın almak istemezse bu kez kendisine evden çıkması için süre tanınacak. Ardından bina ihale yoluyla üçüncü şahıslara satılacak.

Kamu lojmanlarının satışından elde edilen gelir ilk olarak Hazine’ye aktarılacak. Hazine’de toplanan gelirlerin öncelikle sınırlarda inşa edilmeye başlanan karakolların yapımına aktarılması planlanıyor. Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü’ne düzenlenen terör saldırısı sonrasında sınırda yüksek güvenlikli karakol yapılması kararı alınmıştı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan protokol doğrultusunda, güvenlik açısından yüksek risk taşıyan bölgelerde 206 karakol inşa ediliyor. Bölgedeki çetin arazi koşulları, ulaşım problemleri ve zaman zaman ortaya çıkan güvenlik sorunlarına rağmen 60 karakol tamamlanarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. 146 karakolun inşası ise devam ediyor. Bunlar arasında Dağlıca Tabur Merkezi ile Keritepe ve Peytepe mevkilerindeki takım karakolları da yer alıyor. Projeleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hazırlanan yeni sınır karakolları Genelkurmay Başkanlığı’nın talepleri doğrultusunda ‘H tipi’ şeklinde tasarlandı. Karakollar, özellikle bölgeye en hakim tepe noktalarına yapılıyor. 80 santim kalınlığındaki dış duvarlar havan ve roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa ediliyor.

KAMUYA AİT 236 BİN LOJMAN BULUNUYOR

Türkiye’de hemen her bakanlığa ait ve birçoğu İstanbul ve Ankara’nın lüks semtlerinde olan 236 bin lojmanın bulunduğu biliniyor. Bütçe verilerine göre kamuya ait lojman sayısı 236 bin 811. Bu sayı içinde genel bütçeli kurumların lojman sayısı 209 bin 684, özel bütçeli kurumların lojman sayısı 17 bin 488 oldu. Bütçe verilerine göre Türkiye’de Emniyet Genel Müdürlüğü 46 bin 200’le en fazla lojmanı olan kamu kurumu. Emniyet’i 43 bin 785 lojmanla Milli Eğitim Bakanlığı, 41 bin 995 lojmanla da Milli Savunma Bakanlığı izliyor. Bütçe verilerine göre elinde hiç lojman bulunmayan kamu kurumları da Avrupa Birliği Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, MİT Müsteşarlığı ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı şeklinde sıralanıyor.

Kamu kurumu Lojman sayısı

Emniyet Genel Müdürlüğü 46.200
Milli Eğitim Bakanlığı 43.785
Milli Savunma Bakanlığı 41.995
Sağlık Bakanlığı 20.453
Jandarma Genel Komutanlığı 19.693
Adalet Bakanlığı 8.600
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bkn. 5.447
Maliye Bakanlığı 4.823
Devlet Su İşleri Gn. Md. 3.818
Gelir İdaresi Başkanlığı 2.876
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1.835
Meteoroloji Genel Müdürlüğü 921
İçişleri Bakanlığı 866
Sayıştay 721
Dışişleri Bakanlığı 588
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 566
Başbakanlık 639
Cumhurbaşkanlığı 566
Meclis Başkanlığı 466

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje