Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye’deki binaların yüzde 68’inin kaçak olduğunu belirterek, “Proje ve inşaat kontrolsüz.

Bu nedenle sıkıntı olabilir diye düşünüyorum. Türkiye’de deprem büyüklüğü ve sayısı az ama ölü sayısına bakınca daha fazla. Bunun için ne yapmalıyız? Doğru düzgün inşaat yapmak lazım” dedi.

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye’deki binaların yüzde 68’inin kaçak olduğunu belirterek, “Proje ve inşaat kontrolsüz. Bu nedenle sıkıntı olabilir diye düşünüyorum. Türkiye’de deprem büyüklüğü ve sayısı az ama ölü sayısına bakınca daha fazla. Bunun için ne yapmalıyız? Doğru düzgün inşaat yapmak lazım” diye konuştu.

‘Birçok ili gezdim’

Tuzla Rotary Kulübü’nün Kocaeli’nin Darıca ilçesinde düzenlediği Türk – Japon Dostluk Gecesi’ne, deprem uzmanı Moriwaki konuşmacı olarak katıldı. Moriwaki depremle ilgili slayt gösterisi eşliğinde açıklamada bulanarak, soruları yanıtladı. Yoshinori Moriwaki, Türkiye ve Japonya’da her zaman deprem olabileceğini belirterek, “Onun için biz hazır olmalıyız. Bu çok önemli. Türkiye’de deprem olan birçok ili gezdim. Geçen sene Japonya’da 9.0 büyüklüğünde deprem oldu. Yani siz Japonya’dan daha şanslısınız. Deprem olduğu zaman fazla büyük olmuyor. Ama yine de 7.4 büyüklüğünde olabiliyor. Yani 1999 depremi gibi” dedi.

Tatbikat konusunun önemine dikkat çeken Moriwaki şunları söyledi:

“Biz Japonya’da çocuklara eğitim veriyoruz. Sık sık tatbikat yapıyoruz. Japonya’nın her çocuğu bunu biliyor. Hem inşaatı iyi yapmak lazım, hem de insanı o an ne yapmak konusunda eğitip öğretmek lazım.”

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje