Reklamı Kapat

İzmir’e Değer Katacak 5 Konut Projesi!

Editör: SerMimar Tarih: 25 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İstanbul’dan sonra İzmir de gayrimenkul şirketlerinin yeni rekabet alanı oldu. Bayraklı’daki Manhattan projesi ve EXPO 2020 projelerinin İzmir’e değer katacak olması yatırımcıların iştahını kabartıyor

İstanbul’dan sonra son dönemde gayrimenkul sektöründe nitelikli konut ihtiyacının çok olduğu İzmir, inşaat şirketlerinin yeni rekabet alanı oldu.

Özellikle Bayraklı bölgesinin İzmir’in Manhattan’ı olarak ilan edilmesinin ardından inşaat şirketleri şehirde daha önce aldıkları araziler üzerinde ardı ardına yeni projeler açıklamaya başladı. EXPO 2020’ye aday olan İzmir’de emlak değerleri yeni projelerle birlikte yükselirken nitelikli konut ihtiyacı karşılanacak.

İzmir’e ilk yatırım yapan inşaat şirketlerinin başında gelen Soyak, bölgede Sieasta ve Mavişehir projelerinden sonra Optimus isimli üçüncü projesini de görücüye çıkarırken, Emlak GYO’nun arazisini alan Türkerler Holding, Durmaz inşaat ve İzka inşaat ortaklığı Park Yaşam isimli projeye, Saya inşaat Folkart Tower, Aksan Yapı 35. Sokak, projesine başladı.

İmar izninin çıkmasını bekleyen diğer firmalar ise proje çalışmalarım tamamlayarak sıraya girdi.

İŞ GYO, Tekfen-Oz ve Rönesans AVM ortaklığı ile Sur Yapı- Torunlar ve Hayat Kimya ortalığı da İzmir’in en lüks projelerini hayata geçirmek için gün sayıyor. Büyük inşaat şirketlerinin İzmir’e girmesi sadece İzmirliler değil İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’den bireysel yatırımcıların şehre emlak yatırımı yapmasını sağlayacak.

İzmir’de metronun geçeceği hat üzerinde yer alan Çiğli, Koyundere, Ulukent ve Bayraklı’nın önümüzdeki birkaç yılda yıldızı parlayacak yerler olarak gösteriliyor. Bundan yola çıkarak Mortgage Market olarak İzmir’deki yeni konut projelerini mercek altına aldık. İşte bu projeler ve özellikleri:

FOLKART
TOWER Saya İnşaat, Bayraklı’da Özelleştirme İdaresi’nden aldığı eski Tekel arazisi üzerinde 200 metre yüksekliğinde ikiz kule inşa edecek. İmar izni çıkan projenin yapımına başlandı. Folkart Tower adım alacak proje 200 metre yüksekliği ile Türkiye’nin ikinci, Avrupa’nın ise en yüksek beşinci ikiz kulesi olacak. 150 milyon dolar yatırımla yapılacak Folkart Tower’da rezidans ve ofis fiyatları 160 bin ile 3 milyon dolar arasında değişecek. Her biri 40’ar kattan oluşacak Folkart Towers’ta ortalama metrekare fiyatlarının 2 bin 500 dolar seviyesinde olacak, içerisinde rezidans, ofis ve alışveriş merkezinin bulunacağı projede rezidans ve ofislerin fiyatları 160 bin dolardan başlayacak. Rezidanslar 1+1 ile 4+1 arasında değişen daire tiplerinden 80 ile 220 metrekare arasında olacak. Projenin en üst bölümlerinde yer alacak ofisler ise 60 ile 1170 metrekare aralığında olacak. 2010 yılında İzmir Ortak Girişim Grubu’nun Özelleştirme İdaresi’nden 36.8 milyon TL bedelle aldığı daha sonra ise grubun İdare’ye ödeme vapamaması üzerine Saya İnşaat araziye önce ortak oldu daha sonra ise İdare’ye olan ödemeyi yaparak devralmıştı. 27 bin metrekare arsa üzerinde yer alacak proje İzmirli Yağcıoğlu Mimarlık tarafından çizildi. Projenin 200 metrede yer alacak seyir terasından is İzmir Körfezi manzarasının izlenmesi hedefleniyor.

SOYAK OPTIMUS
İzmir’e ilk yatırım yapan emlak şirketlerinden Soyak İnşaat şehirdeki üçüncü projesine başlıyor. Mavişehir’de Optimus adında projeye başlayan Soyak’ın yeni projesinde 1+1 ile 4+1 arasında değişen daire seçenekleri yer alacak.

1.200 konutun yer alacağı Optimus’ta daire fiyatları 122 bin TL’den başlayacak. Enerji tasarrufu ve çevreye duyarlı konutların yer alacağı projede yüzde 20’ye varan su ve enerji harcamasını azaltılacak. Elektrikli araçlar için şarj ünitesi de yer alacak. Projenin 300 milyon TL’ye mal olacağı açıklandı. Bu arada Soyak’ın İzmir’deki bir sonraki projesi ise Zeytinalanı’nda 250 bahçeli evden oluşacak. Şirket bu yıl içinde 3’ü İzmir’de, 5’i İstanbul’da olmak üzere 8 projeye imza atmayı hedefliyor. 8 projeden satılacak konut sayısının 3 bin, satış gelirinin ise 750 milyon TL olması hedefleniyor.

35. SOKAK
Aksan Yapı’ nın İzmir Ulukent’te yapımına başladığı 35. Sokak projesi trafiğe kapalı sokak konseptinde şehir hayatının bir devamı niteliğindeki müstakil konutlardan oluşacak. 130 bin metrekare alan üzerinde 200 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen projede altı farklı tipte 550 konut yer alıyor.

87 metrekare büyüklüğündeki stüdyo dairelerden, en büyüğü 278 metrekare büyüklüğündeki 4+1 dairelere kadar farklı daire tiplerinin yer aldığı projede fiyatlar 140 bin TL’den başlayarak 540 bin TL’ye kadar çıkıyor. Hafif çelik kullanımından dolayı yüzde 10 daha az maliyetli ve 3 kat daha hızlı yapılacak proje 2012 Aralık’ta teslim edilecek. Projenin bir Ege kasabası gibi yaklaşık 2 bin kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapması amaçlanıyor. Trafiğe kapalı sokakları, cumbalı evleri, çiçekli balkonları, sokak kahveleri ile Alaçatı’nın bir örneği niteliğinde olacak 35. Sokak, Mavişehir’e 8, Konak’a 22, havaalanına 33, metro istasyonuna 1 kilometre mesafede yer alıyor.

PARK YAŞAM
Emlak GYO’nun hasılat paylaşımı modeliyle İzmir’deki arazisini alan Türkerler Holding-Durmaz İnşaat-İzka inşaat ortaklığı 350 milyon liralık Park Yaşam Mavişehir projesine başladı. Projede konut-ofis-alışveriş merkezinden oluşacak projede 27 farklı daire tipi bulunacak. 32 dönümlük arazi üzerinde inşa edilecek proje 7 blokta 521 konuttan meydana gelecek. 1+1’lerden 5+1’lere kadar pek çok konut alternatifinin bulunduğu projede metrekare fiyatları 2 bin 200 ile 2 bin 700 TL arasında. Projedeki daire fiyatları ise 174 bin TL ile 800 bin TL arasında değişiyor. 12.12.2012’de teslim edilecek projede açık ve kapalı yüzme havuzu, kapalı otopark, fitness merkezi, tenis kortu, basketbol sahası, yürüme yolları da bulunuyor.

PALMİYE PARK ZİRVEKENT
Palmiye Park Zirvekent, inşaat sektöründe 75 yıllık geçmişe sahip Veryeri ve Dağıstan ailelerinin şirketleri Ege Yapı ve CDS Yapı ortaklığı İzmir’in en değerli bölgesi Çiğli’de inşa edilmiş bir proje. Yüzde 85’i 1+1 ve 2+1 dairelerden oluşan site, bu özelliğiyle de İzmir’de bir ilk. 7’şer katlı 4 blokta toplam 147 dairenin yer aldığı Zirvekent’te 35 adet 1+1, 91 adet 2+1 ve 21 adet 3+1 daire bulunuyor. Mimari tasarımı ile çevreye saygıyı ve yeşilin güzelliğini ön plana çıkaran Palmiye Park Zirvekent, şehrin içinde bir sayfiye alanı ferahlığını yaşatmayı hedefliyor, inşaat sektörünün markalaşmış isimlerinden Veryeri ve Dağıstan’ın ortak girişimleriyle Ekim 2010’da temeli atılan Palmiye Park Zirvekent’teki daireler Ağustos 2012’de teslim edilecek.

Çocuk parkı, kütüphane ve hobi salonlarının bulunduğu Palmiye Park Zirvekent’te teleskoplu yıldız terası ve manzara bahçesi de dikkat çekiyor. Yatırımcılar ve yaşama amacıyla burada ev sahibi olmayı düşünenler için ödeme koşullarında cazip fırsatlar sunan Zirvekent’te şu anda kalan 25 dairenin satışı devam ediyor. Bu dairelerden 1+1’ler 95 bin, 2+1’ler 120 bin ve 3+1’ler de 155 bin TL’den satılıyor.

Ekonomist Mortgage

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje