Reklamı Kapat

İzmir’de Binaların Büyük Bölümü Depreme Karşı Zayıf!

Editör: SerMimar Tarih: 24 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi tarafından, il genelindeki 3 ayrı bölgede yapılan incelemede, binaların büyük bir bölümünün kalitesiz ve depreme karşı zayıf olduğu belirlendi.

İzmir Valiliği için yürütülen çalışma kapsamında 3 pilot bölgedeki bin 490 binada yapılan inceleme sonunda “inşaat kalitesi iyi” olan binaların oranı yüzde 2 ile 4 olarak tespit edildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Hüseyin Çatal ve İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi üyeleri Abdullah İncir, Jale Alel, Ahmet Ermin ve İbrahim Özmen tarafından yapılan çalışma kapsamında, Manavkuyu semtinde 696, Alaybey semtinde 259, Basınsitesi’nde 535 bina tarandı.

Alaybey semtindeki 259 binanın ortalama yaşının 29 olduğu belirlenirken, 10’unun inşaat kalitesinin iyi, 105’inin orta, 144’ünün ise kötü olduğu sonucuna varıldı. Manavkuyu’daki 969 binanın ortalama yaşı da 15 olarak belirlendi. Bu binalardan da 15’inin inşaat kalitesinin iyi, 377’sinin orta, 304’ünün ise zayıf olduğu tesbitinde bulunuldu.

Basınsitesi’nde yapılan incelemede de binaların ortalama yaşı 22 olarak hesaplandı. İncelenen binaların 14’ünün inşaat kalitesinin iyi, 295’inin orta, 226’sının ise zayıf olduğu belirtti.

Çalışmanın sonuç bölümünde ise incelenen bin 490 binanın beton kalitesinin yetersizliğine işaret edilerek, projelerinin 1975 yılandaki deprem yönetmeliğine göre hazırlandığı bilgisine değindi.

TÜRKİYE DEPREME HAZIRLIKLI DEĞİL
İnşaat Mühendisleri Odası Onur Üyesi ve DEÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Zafer Alku, deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin depreme hazırlıklı olmadığını dedi.

Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen depremin çok büyük bir deprem olmadığını, buna rağmen yapıların büyük hasar aldığını kaydeden Prof. Dr. Alku, Türkiye’nin birçok bölgesinde binaların birbirine benzediğini ve zayıf olduğunu belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından 3 pilot bölgede yapılan denetimin yeni bir çalışma olduğunu ve İzmir Valiliği’ne sunulduğunu bildiren Prof. Dr. Alku, “Türkiye’de deprem yönetmeliği 1974 yılında çıktı, 1975 yılında uygulamaya başladık ama yerinde, sahasında uygulayamadık. Projeler depreme dayanıklı oldu ama binalar olmadı” diye söyledi.

Zeminin özelliğine göre bina yapılması gerektiğini ifade eden Prof. Alku, şunları belirtti:

“Zeminin özelliğine göre bina yapmazsanız her yer tehlikeli, yaparsanız her yer güvenli. Mavişehir ya da Bornova Ovası gibi alüvyon ya da yumuşak zeminlerde deprem dalgası yavaş geçiyor. Daha fazla sallanıyor ve bu da korku yaratıyor. Mavişehir’de depremi çok hissediyorsunuz.” dedi.

BÜYÜK ŞEHİRLERDE KAÇAK YAPI ORANI YÜZDE 50 ORANINDA
Prof. Dr. Alku, Türkiye’de tüm şehirlerde kaçak yapı bulunduğunu, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerdeki kaçak yapı oranının ise yüzde 50’nin üstüne olduğunu ifade etti.

Kaçak yapıyı “mühendislik hizmeti almamış, mühendis tarafından üretilmemiş” binalar olarak değerlendiren Prof. Dr. Alku, kaliteli bina için öncelikle bölgede jeolojik araştırma yapılması gerektiğine değindi.

Prof. Dr. Alku, “Zemin etüdü yapılması gerekiyor. Ayrıca teknik elemanlar tarafından proje üretilecek. Bina yapılırken de denetimden geçecek. O zaman binanın iyi olduğundan emin olabilirsiniz” diye söyledi.

AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje