Reklamı Kapat

İstanbul’da Metro Sayısı 3 Bin 500’e Çıkacak!

Editör: SerMimar Tarih: 20 - Eylül - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İstanbul’daki metro araç sayısı 15 yıl içinde 400’den 3 bin 500’e çıkacak…

istanbul metro, istanbul metro sayısı, istanbulda metro, istanbulda metro sayısı, istanbulda metro sayısı 3 bin 500e çıkacak, metro

OSTİM’in 5’inci kümelenmesi olan Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi raylı taşıt sektörünün mevcut durumunu ve geleceğini masaya yatırdı. Öne çıkan ortak görüş Ankara Metrosu’nda ortaya konulan yüzde 51 yerli katkı şartından geri adım atmamak ve Türk sanayisinin yüzde 70’i rahatlıkla yapabileceği, birkaç yılda ise yüzde 100’ü yakalayabileceği oldu. Dünya Gazetesi’nin haberine göre, OSTİM’de firmaların rekabet güçlerini artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini dile getiren OSTİM Başkanı Orhan Aydın, ‘Anadolu Raylı Taşıt Sistemleri Kümelenmesi’nin de eklenmesiyle şu anda OSTİM’de 5 tane kümelenmenin bulunduğunu bildirdi. Yerli sanayinin bu sistemlerin tamamını yapma kabiliyetinin olduğunu vurgulayan Aydın, ‘Gerekli düzenlemeler yapılmadığı için, firmalar bireysel olarak sorunları çözemediği için, bir sistem entegrasyonu yapamadığımız için ihaleler yurtdışına gidiyor Bunun sonucunda Türkiye büyük açıklar veriyor. Bu açıkları kapatmanın yollarından biri bizim bir araya gelmemize dayalı’ dedi.

5 BİN 500 ARAÇLIK İHTİYAÇ
Bürokratların sektörün önünü kapadığını belirten Anadolu Raylı Sistemler Kümesi ve RAYDER Genel Sekreteri Ahmet Gök, ‘Yüzde 51 için ne kavgalar yapıldı. Ben sanayimizin bu araçların yüzde 60-70’ini, zaman içinde ise yüzde 100’ünü yapabileceğine inanıyorum’ dedi. Sadece iç pazara değil dış pazarlara da odaklanmak gerektiğini söyleyen Gök, ‘Türkiye’de raylı sistem aracı üreten yabancı bir firma, bir otorite yok. İstanbul’da şu anda 400 metro aracı var. Bu 15 yıl içinde 3 bin 500 olacak. Türkiye’nin 15 yıl içinde 5 bin 500 metro aracına ihtiyaç olacak’ diyerek firmaları desteklemek gerektiğini vurguladı.

Yenişafak

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje