Reklamı Kapat

İstanbul İki Yaka Sahillerine Dolgu Yapılacak!

Editör: SerMimar Tarih: 24 - Haziran - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İstanbul’un iki yakasında, denize dolgu alanlar üzerine inşa edilmesi planlanan kültür merkezi ve meydanlar için çalışmalara başlanıyor. Maltepe Sahili’nde 1 milyon metrekarelik dolgu yapılacak

Kazlıçeşme Meydanı’nın özel mülkiyet olması sebebi ile siyasi parti mitinglerinde sıkıntılar yaşanmaya başlayınca yeni miting alanı yapma çalışmalarına başlandı. Avrupa Yakası’nda Yenikapı’da planlanan meydan için, Anadolu Yakası’nda ise Maltepe Sahili düşünülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından dolgu işlemleri için gerekli izin verilirken 1 milyon metrekarelik alana 2 milyon kamyonluk dolgu yapılması hedefleniyor.

Maltepe Sahili’nde denize dolgu yapılarak yeni etkinlik alanı oluşturmak amacıyla 2011’de ön izin alındı. Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan çalışmaya göre Küçükyalı Kültür Merkezi ile Maltepe İDO İskelesi arasındaki sahil şeridinde dolgu yapılacak. 3.5 kilometrelik sahil şeridi boyunca denize doğru 400 metrelik alan oluşturulacak. Marina, tekne barınağı ve etkinlik alanı olarak kullanılacak yeni alanın oluşturulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan plan yapma izni alındı. Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan ikinci izinle denize dolgu yapma yetkisi de verildi. Yenikapı ve Maltepe’de denize dolgu yapılması için ocak ayında ihale yapıldığı, dolgu işlemlerinin de başladığı belirtildi.

Sabah

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje