İstanbul Depremine 4×4 Kulak Takılıyor

Editör: SerMimar Tarih: 21 - Aralık - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Afet sonrası haberleşme için önemli adımlardan birini tamamlandı

İstanbul depremine 4×4 kulak takılıyor İstanbul Valiliği İl Afet Acil Durum Müdürlüğü bünyesine kazandırılan 4×4 arazi tipi mobil haberleşme aracı sayesinde depremde iletişim kesilmeyecek. 530 bin euroya mal olan araçta telefon, GSM, telsiz, internet ve uydu iletişimini bütünleştirici cihazlar bulunuyor.

İstanbul afet sonrası haberleşme için en önemli adımlardan birini tamamladı. İSMEP (İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi) kapsamında afet sonrası kullanılmak üzere, gelişmiş teknolojiye sahip 4×4 arazi tipi mobil haberleşme aracı İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’ne teslim edildi. Afet sonrası haberleşmenin kesintiye uğradığı bölgelere giderek, bölgenin durumu ve ihtiyaçlarına yönelik irtibat kurmayı sağlayan gelişmiş teknolojiye sahip araç sayesinde kriz anında haberleşme kesilmeden devam edecek.

İstanbul’u dinleyecek

GSM şebekelerinin çöktüğü durumlarda devreye girecek araçta, telsiz kullanan tüm kuruluşlarla haberleşme imkânı tanıyan VHF ve UHF telsizler, şehirlerarası ve milletlerarası gibi uzak mesafelerle görüşme kabiliyetine sahip HF telsiz sistemi, alçak ve yüksek yörünge uyduları aracılığıyla görüşme yapan uydu telefonları ile çalışan personelin haberleşmesi için IP tabanlı telsiz telefonlar bulunuyor. 530 bin Euro’ya mal olan araçta yapılan bütün görüşmeler kaydedilebiliyor. Aracın en önemli özelliklerinden biri farklı haberleşme ekipmanları ile yapılan görüşmeleri birbirine bağlayabilen bütünleştirici cihaz. Bu cihaz sayesinde farklı kanallardaki telsiz, cep telefonu ya da sabit bir telefonun birbirleri ile bağlantı kurması mümkün.

Enerjisini üretecek

Uydu sistemleri sayesinde televizyon yayınlarını kesintisiz izleyen, her türlü şartta internet kullanılan aracın üstündeki 360 derece dönebilen kamera aracılığıyla afet bölgesinden her türlü ses ve görüntü de iletilebiliyor. Enerji kesintisi durumunda kendi jeneratörü dışında araçta bulunan 3 rüzgâr türbini ile ikisi yön bulma kabiliyetine sahip 6 güneş paneli devreye giriyor. Araçta bulunan 4×4 ATV motosiklet ise ulaşılamayan bölgelere giderek mobil telsiz sistemleriyle istenilen merkeze sesli bilgi aktarımı yapıyor. Araçta ayrıca biri 360 derece hareket eden 14 projektör de bulunuyor.

İlker AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje