Reklamı Kapat

İskan İzni Alınmadığı Sürece Kat Mülkiyetine Geçemezsiniz!

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Kasım - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper, “Kat mülkiyeti tapumuzu almak için ne yapmalıyız? Bizde Kat Mülkiyeti Kanunu uygulanır mı?” diye soran okurunun sorusunu cevaplıyor…

İşte o yazı;
Projeye uygun mu?

Üç bloktan oluşan 26 daireli bir siteyiz. Üç yıldır kat mülkiyet tapumuzu alamadık. Yöneticimizi, denetçimizi seçtik. Kat mülkiyeti tapumuzu almak için ne yapmalıyız? Bizde Kat Mülkiyeti Kanunu uygulanır mı? • H.K.

“Kat mülkiyeti tapunuzu almamış olmanızın nedenini bilmem lazım. Öncelikle sizde kat irtifakı kuruldu mu? Zira yapılarda önce kat irtifakı kurulur sonra kat mülkiyeti tesis edilir. Kat irtifakı kat mülkiyetine geçiş sürecidir. Kat irtifakı kurulu ise ve binalarınızda fiili kullanılan daire sayısı üçte iki oranma ulaşmışsa sizin sitede kat mülkiyeti mevzuatı uygulanır. Bu durumda da kat mülkiyetine geçiş için iskan iznini almanız şarttır. İskan izni alınmadığı sürece kat mülkiyetine geçemezsiniz. Iskan iznini almak için de binanızda tasdikli projeye aykırılığın olmaması gerekir. Şayet projeye aykırılık varsa, bu aykırılık giderilmeden iskan izni alamazsınız, dolayısı ile de kat mülkiyetine geçemezsiniz. Şayet belediyeden isen iznini alabiliyorsanız bununla tapu dairesine başvurarak kat mülkiyeti tesisi talebinde bulunabilirsiniz.

Binanızda kat irtifakı dahi kurulmadı ise (ki buna pek ihtimal vermiyorum) bu durumda yönetici, denetçi gibi kurumlar da olmayacaktır. Tamamlanmış bir binada kat irtifakı kurulamayacağı için doğrudan doğruya kat mülkiyetine geçmeniz gerekecektir ki bu halde binanızda projeye aykırılık varsa bunu gidermekten başka da çareniz yoktur.”

Tamer Heper / POSTA

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje