1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İş Bankası Yüksekova’da Şube Açacak!

Ersin Özince’nin “Bizim yüreğimiz öyle pır pır Selanik değil. Mangal gibi yüreğimiz var. Falanca banka gibi korkmam” sözlerini Adnan Bali, “Kararını aldık, Yüksekova’da şube açıyoruz” diye tamamladı

Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze,İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince,İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali,iş bankası

İş Bankası Avrupa bölgesi ve Rusya’nın ardından Kafkasya’da Gürcistan’ın Batum şehrine yeni şubesini açtı. Bölgesel güç olma hedefiyle dış yatırıma ağırlık veren bankanın açılışına İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze katıldı. İki tepe yönetici Batum’da ekonomi gazetecileriyle buluşmasında Ortadoğu’da esen Arap baharı, Suriye ile yaşanan gerginlik, son günlerde tırmanan terör ve pisalardaki son durumla ilgili önemli mesajlar verdi. Yüsekova’da halen sadece Ziraat ve Halk Bankası’na ait şubeler bulunduğu belirtiliyor.

Ortadoğu riski, Avrupa’dan az

TÜSİAD’ın önceki gün ‘diyalog’ çağrısı yaptığı terör olayları ve komşularımızla olan gerginlikle ilgili konuşan Ersin Özince, yaşanan olayları Gürcistan Merkez Bankası yetkililerinin de sorduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Türkiye’yi, müşterilerimizi ilgilendiren her türlü konu bizi de ilgilendirir. Ama bunlar yönetilemez sorunlar değil. Ortadoğu’daki risklerimiz Avrupa’dakinden çok daha az. Şimdi doğrusunu isterseniz beni bunlar tedirgin etmiyor. Çünkü biz Kıbrıs Barış Harekatında halk panikleyince veznelere camın arkasına para yığıp güven telkin eden bir bankayız. Bize ülkemizle ilgili riskler vız gelir. Bizim sermayedarımızın yüreği pıt pıt atmıyor. Mangal gibi yürek var. Bu misyonla kurulduk biz. Bizim yüreğimiz öyle pır pır Selanik değil. Mangal gibi yüreğimiz var. Falanca banka gibi ‘çok korktum, Güneydoğu’dan, bilmem ne’. Ne korkacacağım. ‘Erbil’e şube açtığımızda, kim gidecek buraya’ diye düşünüyorduk, bizim Kürt kökenli arkadaşlarımız geldi “Biz gideceğiz buraya müdürüm” dediler. Bu tamamen inança oluyor.”

‘Bırakıp, kaçmayız…’
Bu sözlere bankanın Genel Müdürü Adnan Bali’den de somut destek geldi. Bali, şunları kaydetti:

“Kararını aldık. Yüksekova’ya (Hakkari) şimdi şube açacağız. Ersin Bey’in söylediği gibi şu ya da bu gerekçeyle 1.197 adet şubeyle Türkiye’ye mal olmuş bir bankayız. Tası tarağı toplayıp başka bir yere gidecek halimiz yok. Tası tarağı toplamak, ‘Türkiye’ye yatırım yapacağız diye girip ülkedeki birkaç değişkenden şu ya da bu şekilde rahatsız olup o riskleri başkalarına devredip geri çıkanların’ yapacağı iştir bu. Bizimki o değil. Kimseyi yerdiğimiz de yok, herkes kendi işini yapıyor.”

‘İstanbul global bir merkez, konutta 5 bin dolar fiyat normal’

Türkiye’de konut balonu olup olmadığı tartışmasına Ersin Özince’den, “Batum-İstanbul” karşılaştırmasıyla cevap geliyor. Türkiye’den bir müşterilerinin Batum’dan ev aldığını ve iyice bir evin metrekare fiyatının 3-5 bin dolar olduğunu söyleyen Özince, “Kanyon’da fiyatların 2.400 euro olduğunu duyduğumda aklım durmuştu. Ama burada bir evin metrekaresi 3-5 bin dolar. Dünya kenti olan İstanbul’da metrekare fiyatı neden 4-5 bin dolar olmasın. Son bilgilere göre İstanbul’da konut fiyatları durdu. Türk insanının kültüründe, dışarda olduğu gibi, sadece yatırım amacıyla gayrimenkul almak yok. Daha çok ihtiyaç doğrultusunda alınıyor. Kısaca sorun görmüyorum” diyor. Adnan Bali ise, “Bizde risk ortaya çıktığında doğrudan kişiye rücu edebiliyorsunuz. Ayrıca gayrimenkul olarak teminatınız var. Yüzde 75’ini siz veriyorsunuz” diyerek sıkıntı olmadığının altını çiziyor.

‘İş Bankası’ Kafkaslar’da hedef bölgesel güç olmak

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali artan ticaret hacmi ve yatırımlara katkıda bulunmak amacıyla Batum’da bir şube ve Batum Havaalanı’nda bir ofis kurduklarını ifade etti. Bali, Batum şubesinde Türk ve Gürcü ortaklı firmalara yönelik olarak kurumsal ve ticari bankacılık ağırlıklı bir hizmet verileceğini, ayrıca bireysel bankacılık hizmetlerinin sunulacağı bilgisini verdi.

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ise, Türkiye’nin Gürcistan’ın en büyük ticari ortağı haline geldiğini vurgulayarak (Gürcistan’ın toplam dış ticaretinde payımız yüzde 16.2) şunları kaydetti: “Türkiye son 5 yılda Gürcistan’a yapılan doğrudan yabancı sermaye yatırımları içinde 525 milyon dolarlık yatırım ve yüzde 8.7’lik payla da üçüncü sıradadır. Bu güçlü ticari birliktelik, İş Bankası Grubu olarak Gürcistan’ı odağımızda tutmamızı sağlamış, yatırımlarımız için bizi motive eden bir unsur olmuştur.”

Dışarıda çok hızlı koşuyor

Geçen yıl Rusya’da banka alarak İşbank Rusya olarak iş yapmaya başlayan banka, halen Moskova, Balakovo, Samara, Saint-Petersburg, Saratov ve Novosibirsk şehirlerinde 6 şube ve 9 bağlı şube ile faaliyet gösteriyor. İş Bankası’nın yüzde 100 iştiraki olan İşbank AG’nin Almanya’da 12 şubesi, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Bulgaristan’da geçen yıl açılan Sofya Şubesi ile birlikte toplam 16 şubesi var. Bankanın KKTC’de 14, Londra, Bahreyn ve Erbil’de birer şubesi, Çin’de ve Mısır’da da temsilcilikleri bulunuyor.

Milliyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Doğramacı, Kaynakçı, Vasıfsız Eleman 26 Mayıs 2016

ACELE PVC İmalatına Personeller, Sultangazi. 0-212-477-06-45 ALÜMİNYUM Cephe Ustaları+ kaynakçı. Sultanbeyli 0533-203-94-03 ALÜMİNYUM Cephe ve …