Reklamı Kapat

İş Bankası: İhtiyacınız Varsa Konut Kredisi Alabilirsiniz!

Editör: SerMimar Tarih: 20 - Ağustos - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İş Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, dünya ekonomisindeki dalgalanmaların tüketicilerin davranışlarını etkilemesine karşın, ihtiyacı olan kişilerin konut kredisi alabileceklerini söyledi

İhtiyaç kredilerinde haziran ayına kadar bir artış gözlendiğini belirten İş Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ihtiyaç kredileri karşılık oranlarını artırmasından sonra temmuz ayından itibaren ihtiyaç kredilerinde talebin yavaşladığını söyledi.

Bankaların bu tür tedbirleri maliyetlerine yansıttıklarını ifade eden Sezen, “Haziran ayına kadar ihtiyaç kredilerinde talep artışı yüksekken daha sonra düşmeye başladı. Faizler de yüzde 1’den yüzde 1.35’e yükseldi” dedi. Müşteri talebinin düşmesinde faiz artışı ile birlikte yaz döneminin etkisinin de olabileceğine dikkat çeken İş Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezen, bayramda ve yaz dönemi sonunda ihtiyaç kredilerinde tekrar canlanma olmasını beklediklerini söyledi.

BDDK’nın ihtiyaç kredilerinin karşılıklarını artırmasının hanehalkının borçlanma oranını gösteren verilerden kaynaklandığını ifade eden Yalçın Sezen, “Rakamlar hanehalkının borçluluk oranının arttığını teyit ediyorsa devletin bu tür kararları alması doğaldır. İhtiyaç kredileri konut ve diğer tüketici kredilerine oranla göreceli olarak daha çok artış göstermişti” dedi.

‘Geliri uygun olan alsın’
Dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzlukların otoritelerin kamuoyunu uyarma ve piyasalara yönelik kararlar almasına yol açtığını ifade eden Sezen, “Ancak kişiler ihtiyaçları varsa ve kazançları uygunsa konut kredisi alabilirler. Biz bankalar kredi verirken elbetteki kişilerin ödeme durumlarına ayrıntılı olarak bakıyoruz ve geri ödememe risklerini ölçülüyoruz ancak ödeyip ödememe durumunu en iyi müşterinin kendisibilir. Eğer ihtiyaçınız varsa şu anda kredi alabilirsiniz.” dedi.

‘İş Bankası agresif olmayacak’
İş Bankası’nın özel bankalar içinde tüketici kredilerinde birinci sırada yer aldığını belirten Sezen, bankanın bu birinciliği elde ederken hiç bir zaman agresif davranmadığını ve en ucuz olmayı seçmediğini ifade etti. Yalçın Sezen, İş Bankası’nın tüketici kredilerinin altıncı ay itibarıyla 16.908 milyon TL’ye ulaştığını bildirdi. Sezen, bankanın tükeci kredilerinin 2010’na göre yüzde 10’nun üzerinde artış kaydettiğini söyledi.

Bankanın müşteri talebi yoğunluğunu gözönünde tutarak sistemlerini yenileştirme süreci başlattığını bildiren Sezen, “Tüketici kredilerinde talepleri şubeden aldıktan sonra daha sonraki süreci genel merkez yürütecek. 1 milyonu aksın tüketici kredisi müşterimiz var. Şubelerimiz daha çok satış amaçlı çalışacaklar. Şubeden alınan taleple müşteri merkezden daha hızlı hizmet alacak” diye konuştu.

En fazla artış kamu bankalarında
İş Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen’in Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine dayanarak verdiği bilgiye göre tüketici krediledindeki geçen yıldan bu yılın ilk altı kadar en büyük artış kamu bankalarında gerçekleşmiş.

Bu dönem içinde kamu bankalarının verdiği tüketici kredileri yüzde 26.14 oranında artış gösterirken, özel bankaların verdiği tüketici kredilerindeki artış yüzde 17.57 olmuş.

Tüm sektördeki artış ise yüzde 21.12.
Kamu bankaları toplamda 2010 yılında 46.390 milyon TL tüketici kredisi verirken bu rakam 30.06.2011’da 58.818 milyon TL’ye ulaşmış.

Özel bankaların tüketici kredileri ise aynı zaman diliminde 78.587 milyon TL7den 92.392 milyon TL’ye ulaşmış.

MİLLİYET

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje