Irak, Las Vegas Modeliyle İnşa Edilecek!

Editör: SerMimar Tarih: 7 - Temmuz - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Yoktan var edilecek ve 5’e bölünecek! Son derece gelişmiş ve lüks yapılarla donatılacak arazi yüz bin kişilik yaşam alanına dönüştürülecek

Irak’ın petrol rezervlerinin yüzde 65’ine sahip olan Basra’da yeni bir kent doğacak. Lüks ve gelişmiş yapılarla kurulacak kent yüz bin kişilik yaşam alanına dönüşecek. Basra, bu kentle birlikte Ortadoğu’nun Paris’i denilen Erbil’e rakip olacak.

Irak’ta patlama sesleri hala yükselirken, yeniden doğuş çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Habertürk’ün güvenilir kaynaklarından edindiği bilgiye göre Irak yönetimi ülkenin petrol rezervlerinin yüzde 65’ine sahip olan Basra’yı popüler bir kent yapmak için kolları sıvadı. Basra’da son derece lüks ve gelişmiş yapılarla donatılacak yeni bir kent inşa edilecek. Yüz bin kişilik yapılacak kent ABD, Türkiye, Suudi Arabistan ve Güney Kore’nin de aralarında bulunduğu ülkelerin öncülüğünde oluşacak.

5’E BÖLÜNECEK
Basra’da gerçekleşecek kent düz ve boş araziye yerleşecek. Kent proje kapsamında beşe bölünecek. Basralı 100 bin kişi, sağlık, eğitim, eğlence, kültür-sanat ve alışveriş başlıklarıyla ayrılacak kentte hayatını sürdürecek. Kent, bu yapısıyla ABD’nin Las Vegas’ını andıracak. Kentin gelecek 5 yıl içinde tamamlanması ön görülüyor. Basra’nın bu gelişmeyle Ortadoğu’nun Paris’i olacağı söylenen Erbil’e rakip olması tahmin ediliyor.

İŞSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Projeyle genç nüfusa sahip olan Basra’nın en önemli sorunlarından biri olan işsizliğin de önüne geçilmesi amaçlanıyor. İran-Irak Savaşı ardından uzun yıllar yatırım yapılmayan Basra, bu yeni yapılanmasıyla popülerliğini artıracak. Yapılanmada başta inşaat sektörü olmak üzere çeşitli sektörlerden Türk firmaları da etkin rol oynayacak. Büyük doğal gaz rezervlerine sahip olan Basra’da şu anda 90’ı aşkın Türk firması var.

İKİNCİ BÜYÜK ŞEHİR
Basra, Irak’ın güneyinde, ülkenin ikinci büyük şehri olma özelliğiyle öne çıkıyor. Basra ayrıca ükenin en önemli limanı ve Basra Körfezi’ne 55, Bağdat’a ise 545 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Aykan Çufaoğlu / HABERTÜRK

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje