1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaatta Yüzde 40’a Varan İndirim Furyası!

Konut sektöründe düşen satışlar nedeniyle faizsiz kampanyaları devreye girdi. Ağaoğlu’nun liderliğini yaptığı uygulamayla 100 bin liralık kredide 40 bin liralık indirim var

Son dönemde yaşanan kurdaki artış ve Avrupa’daki kriz algısı nedeniyle hem maliyetlerin artması hem de satışların azalmasıyla konut sektörü müşterilerin istediği satış kampanyalarına imza atmaya başladı. Bunların başında da faizsiz satış dönemi geliyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun ‘O kadarlık krediniz olsun artık’ sloganıyla 5 yıllık faizsiz kredi kampanyasının ardından şirketler tek tek aynı yönde satış kampanyalarına başladı. Tüketici için ödediği faiz miktarının düşmesi anlamına gelen finansman sistemiyle konut sektörü yeniden ivme kazandı. Sıfır faizle yapılan kampanyalar tüketicinin daha az faiz ödemesine neden olduğu için de önemli oranda avantaj sağlıyor. Örneğin 60 ay vadeli 100 bin liralık kredinin geri ödemesinde 40 bin lira daha az ödenmesi anlamına geliyor. Bu nedenle konut firmaları bankaların kredi faizlerini artırdığı dönemlerde kendi finansman sistemlerini devreye sokarak azalan konut talebini yeniden canlandırmaya çalışıyorlar.

Bazı şirketler de konut satışlarındaki durgunluğu 2+1 fiyatına, 3+1 daire vererek ya da konut alanlara otomobil hediye ederek aşmaya çalışıyorlar. Kampanyalarda en dikkat çekici unsur kişiye özel ödeme planı oldu. Sıfır faiz ve uzun vade imkanı en çok kullanılan yöntem olarak dikkat çekerken, internetten indirim kuponları, ev alana 1 oda hediye, sıfır peşinat ve ödemeye teslimde başla gibi kampanyalar konut alıcılarının alım iştahını artırmak için yapılan diğer etkili kampanyalar arasında yer aldı. Konut alıcıları için sıfır faizde vadenin 5 yıla çıkması konut alımını cazip kılan bir uygulama. Fiyatlar yükselse bile konut alım eğilimi içinde olan biri için bu durum banka kredisi ile kıyaslandığında ciddi avantajlar sağlıyor.

100 bin liralık kredide 40 bin lira
Bankadan alınan 100 bin liralık konut kredisi, kredi kullanıcılarını faiz yüküyle karşı karşıya bırakıyor. Oysa inşaat firmasının kendi finansman yöntemi ile 100 bin lira için alınan 5 yıl sıfır faizli kredide alıcı faizi ödemiyor ve yaklaşık 34 bin lira cebinde kalıyor. Buna bir de dosya masrafı, ekspertiz ve sigorta ücreti gibi maliyetler eklendiğinde rakam 37 bin liraya çıkıyor. Kredi ödemesi tamamlandıktan sonra rehin işlemlerinin kaldırılmasına yönelik masraf ve tapu devri gibi kalemlerle rakam 40 bin liraya ulaşıyor. İnşaat firmaları da bu durumu göz önünde bulundurarak son dönemde kendi finansman modellerinde uzun vade sıfır faiz uygulamasını sık kullanmaya başladı. Ağaoğlu tüm projelerin de, Demir İnşaat Ay Işığı projesinde, Kuzu Grup Spradon Evleri’nde sıfır faiz 5 yıl vade imkanı tanıyor. Teknik Yapı ve Dumankaya kendi finansman modeliyle 4 yıl sıfır faiz uyguluyor.

Kampanyada sınır yok
Ağaoğlu:
5 yıl sıfır faiz uyguluyor. Ara ödemeyi kendin belirtiyorsun. Kalan bakiyeyi teslimde tek kalem ödeme imkanı sunuyor.

Dumankaya: 40 ay sıfır faiz uyguluyor. Ara ödemeyi 2012’ye erteledi. Peşinatı sıfırladı. Peşin alımlarda ise yüzde 10 indirim yapacağını duyurdu.

Sinpaş: Projelerine özel kampanyalar yapıyor. En son kelebekia Premium’da sıfır peşinat dönemi başlattı. Ekim ayına özel tüm ödemeler ise 12 ay sonra.

Teknik Yapı: Konut alımının yarısını peşin yapan kişiler geri kalan bakiyeyi sıfır faiz ve 4 yıl vade ile kullanabiliyor.

Avrupa Konutları: Her projesin-de farklı kampanyalar düzenliyor. En son Atakent 3 projesinde yüzde 10 peşinat kampanyası yaptı.

216 Yapı: Firma proje bazında sıfır faiz kampanyası başlattı. Buna göre 216 Sancaktepe Konutuları’nda 5 yıl sıfır faizle ev sahibi olunabilecek.

İnşaat firmaları satışı canlandırmak için 5 yıl vadeye sıfır faiz uygulaması başlattı. 100 bin liralık kredide yüzde 40 avantaj sağlanıyor. Ağaoğlu’nun “O kadarlık krediniz olsun” sloganlı kampanyasının ardından şirketler aynı yönde kampanyalara başladı.

Son dönemde yaşanan kurdaki artış ve Avrupa’daki kriz nedeniyle hem maliyetlerin artması hem de satışların azalmasıyla konuk sektörü müşterilerin istediği satış kampanyalarına imza atmaya başladı. Bunların başında da faizsiz satış kampanyaları geliyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun “O kadarlık krediniz olsun” sloganıyla faizsiz kredi kampanyasının ardından şirketler tek tek aynı yönde kampanyalara başladı.

Tüketici için ödediği faiz miktarının düşmesi anlamına gelen finansman sistemiyle konut sektörün yeni ivme kazandı. Sıfır faizli kampanyalar tüketicinin daha az faiz ödemesine neden olduğu içinde önemli oranda avantaj sağlıyor. Örneğin 60 ay vadeli 100 bin liralık kredide 40 bin lira avantaj var.

STAR

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Rönesans Avrupa’nın En Büyük 10’uncu Şirketi

Rönesans Holding, Engineering News Record’un (ENR) “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri” listesinde 44. sırada …