Reklamı Kapat

İnşaatlarda İş Güvenliği Dikkate Alınmıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 2 - Aralık - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Şanlıurfa’daki bir çok inşaat firmasının, iş güvenliği umurunda değil. Bugüne kadar inşaattan düşüp ölenlerin, yaralananların ve inşaattan düşen malzemelerin sokakta geçenlerin üzerine düşmesi bile ders olmadı.

insaatlarda-is-guvenligi-dikkate-alinmiyor

Şanlıurfa genelinde başta inşaatlar olmak üzere bir çok alanda her geçen gün iş kazası yaşanmasından ders alınmıyor. Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde bir inşaatın çatısında çalışan işçilerin iş güvenliğini dikkate almamaları kazalardan ders çıkarılmadığını gözler önüne seriyor. Kemersiz ve kasksız çalışan işçiler her an ölümle sonuçlanacak kaza riski altında çalışıyor.

“ÖLDÜKTEN SONRA MI KASK KEMER TAKILACAK KORKULUK YAPILACAK “

Karaköprü bölgesinde SANLIURFA.COM ‘a whatsapp üzerinden fotoğrafda da aynı durumun olması dikkat çekiyor. Fotoğraf çekip yollayan okuyucular “Her halde öldükten sonra kask kemer takılacak korkuluk yapılacak” notunu düşmeyi ihmal etmediler. Yılların tecrübeli inşaat firmasın bu inşaatta iş güvenliği alması için vatandaşlar ”İşçilerin tam teşekküllü güvenlik ekipmanları kullanması için, illa birilerinin ölmesi mi gerekiyor? “ sorusunu soruyor

KAĞIT ÜZERİNDE İŞ GÜVENLİĞİ ALINIYOR

Formaliteden kağıt üzerinde iş güvenliği alan bir çok inşaat firması insanların canını hiçe sayıyor. Zeminde çalışan inşaat işçisi kafasında kaskı ile çalışırken 5. katta çalışan işçiler ise ölüme meydan okuyarak aynı zamanda da iş güvenliği kuralları hiçe sayarak çalışması dikkat çekiyor. Bu durumu Fark edenler “Bu işte bir terslik var”diyor

“İNŞAATINDA İŞ GÜVENLİĞİN VARSA MÜTEAHHİDİ DE İNŞAATIN TEPESİNDE GÖRMEK İSTERİZ”

İsmini vermek istemeyen bir inşaat işçisi, “Urfa’da kaç müteahhit iskelelere çıkabiliyor. Müteahhitlerin çoğu tecrübesiz, oldukları için haliyle işleri düzgün kontrol edemiyorlar. İşçilerin güvenliği, müteahhitlerin tecrübesizliğinden dolayı yeterince alınamıyor. Peki bu inşaatın şantiye şefi kim? İş Güvenliği Kontrolü kimler tarafından yapılıyor. Hepsi hikaye. Sıkı denetimler şart. Kağıt üzerinden iş güvenliği alınıyor. İlgili kurumlar bunu denetlesin lütfen” ifadelerini kullandı.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje