Reklamı Kapat

İnşaat Ustalarının Sertifikalandırma Çalışmaları

Editör: SerMimar Tarih: 27 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahaettin Kaptan, Türkiye’de 3 milyon civarında inşaat ustasının bulunduğunu söyledi.

insaat-ustalarinin-sertifikalandirma-calismalari

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahaettin Kaptan, Türkiye’de 3 milyon civarında inşaat ustasının bulunduğunu belirterek, “Bu güne kadar 265 bin kişiye, 360 bin geçici ustalık belgesi düzenlendi” dedi.

Kaptan, Adapazarı Belediyesi’nce Orhan Gazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu ve ülke olarak doğal afetler nedeniyle büyük acıların yaşandığını anlattı.

Devlet ve yüklenici firmaların sorumluluklarının bulunduğunu ifade eden Kaptan, inşaat sektöründe çalışan herkesin bu sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Kaptan, İmar Kanunu’nda bu kapsamda bazı değişikliklerin yapıldığını vurgulayarak, “Buna göre inşaat ustaların yekti belgesi sahibi olması zorunlu hale getirildi. Yine aynı kanuna göre, yetki belgeli usta çalıştırmadığı tespit edilen firmalara idari para ceza verilecek. Bu kanun kapsamında yönetmeliğimiz de yürürlüğe girdi. İnşaat ve tesisat işinde çalıştırılan ustaların yetki belgesi olması gerekiyor” diye konuştu.

Bu belgelerin yetkili kuruluşlarca verildiğine dikkati çeken Kaptan, bu kuruluşların sayısının artırılması gerektiğini kaydetti.

-“360 bin geçici ustalık belgesinin düzenlendi”-

Kaptan, Türkiye’deki yapıların dünya standardına ulaşması adına ustaların bu belgelere sahip olması gerektiğini aktardı.

Türkiye’de 3 milyon civarında inşaat ustasının bulunduğuna işaret eden Kaptan, bu güne kadar 265 bin kişiye, 360 bin geçici ustalık belgesinin düzenlendiğini ifade etti.

Kaptan, bu belgeleri verebilecek kuruluş sayısı arttıkça gelişmiş ülkelerdeki gibi olacaklarını dile getirerek, “İşçilik kalitesinin artmasıyla daha ekonomik, konforlu ve kaliteli yapılar yapılacak. Böylelikle iş güvenliği açısından da iş kazaları en aza inecek. Bu belgelendirme sonucunda gereksiz malzeme israfının önüne geçilmesi, hem de çalışanlarımızın rekabet düzeyi artacak. Bu şekilde dünya genelinde çalışma imkanı oluşacak” ifadelerini kullandı.

Yetkilendirilmiş kuruluşlarca yapılacak eğitim çalışmalarına gerekli desteği verdiklerini belirten Kaptan, bu çalışmaların inşaat ve tesisat sektörüne önemli katkılar sağlayacağını bildirdi.

AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje