Reklamı Kapat

İnşaat Sektörünün Hedefi Avrupa

Editör: SerMimar Tarih: 17 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Yapı malzemesi üreticileri müteahhitlerle birlikte Avrupa’ya yönelecek…

insaat-sektorunun-hedefi-avrupa

Yapı malzemesi üreticileri, Türk ürünlerinin dünyanın her yerinde kullanılması için atağa kalktı. İlk tanıtım, Almanya’nın büyük yapı fuarı BAU’da gerçekleştirildi.

İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar: “Kalitemiz avrupalı firmalarla eşdeğer. Hedefimiz, müteahhitlik sektörümüzün gücünden de yararlanarak Avrupa’nın yaşlanan binalarını yenilemek”

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreterliği bünyesinde inşaat sektörü ile ilgili tüm malzemeleri üretip, ihraç eden birlikler tarafından kurulan “Türk Yapı Melzemeleri Komitesi” 2013 yılına hızlı başladı. Almanya’nın en büyük yapı fuarı olan BAU Münih Fuarı’nda büyük bir tanıtım standı açan Komite, Avrupalı sektör profesyonellerine Türk malzemelerinin tanıtımını yaptı.

Komitenin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Serdar Urfalılar, Türkiye’nin yaklaşık 20 milyar dolar ihracat ile dünya 7.’si olduğu sektörde ilk üçe girmeyi hedeflediklerini belirterek, “Sektörümüz genellikle Türkiye’nin doğusundaki ülkelerde güçlü, ama kalitemiz avrupalı firmalarla eşdeğer. Dünya ikincisi müteahhitlik sektörümüzün gücünden de yararlanarak Avrupa’daki yaşlanan binaların yenilenme sürecinde olmak istiyoruz” dedi.

Sektörün dünya ticaretindeki payını artırmayı ve 2023 yılında 100 milyar dolar ihracat seviyesine ulaşmayı hedeflediklerini belirten Urfalılar, projelerde a’dan z’ye hangi malzemeye ihtiyaç duyuluyorsa hepsini karşılayabilecek bir yapı oluşturduklarını ve özellikle tercih edilir hale gelen, ekolojik, akıllı ve geri dönüşümlü malzemelerden yapılan binalar konusunda iddialı olduklarını belirtti.

Avrupalı binalar yaşlanıyor

Sektörün önündeki yeni hedefi, Avrupa’da yenilenme sürecine giren bina, köprü ve yol gibi her yerde Türk yapı malzemelerinin kullanılır olmasını sağlamak olduğunu anlatan Urfalılar, bu hedefe ulaşabilmek için fuarlara katılım ve tanıtım konusan önem verdiklerini belirtti.

Sektörde seri marka alımları olacak

Türk markalarının, kalite ve üretim teknolojisi anlamında Avrupalı rakiplerini yakaladığını söyleyen Urfalılar, Avrupa’da yaşanan krizin de etkisiyle, yapı sektöründe marka olmuş Avrupalı pek çok firmanın; Türk firmalar tarafından satın alınabileceğini söyledi. Urfalılar, “Kamuoyu, sektörümüzün Avrupalı markaları seri satın almasına ve tasarım ile mühendislikle yarışan global Türk firmalarına hazırlıklı olsun” dedi.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje