Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Niyazlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Niyazioğlu, inşaat sektöründeki sorunların sektörün büyümesinin önünde büyük engel olduğunu söyledi.

insaat-sektorunun-buyumesinde-kalifiye-eleman-sikintisi-engel

Niyazlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Niyazioğlu, inşaat sektöründeki sorunların sektörün büyümesinin önünde büyük engel olduğunu söyledi. Konut satışlarındaki durgunluk ve ara kalifiye eleman sıkıntısının sektörde kaliteyi yakalamada engel teşkil ettiğini ifade eden Niyazioğlu, inşaat alanında arsa problemi ve buna ‘paralel’ olarak arsa fiyatlarındaki artışın da kendileri için sorun oluşturduğunu vurguladı.

İnşaat sektörü ülkemiz ekonomisinde ayrı bir yere ve öneme sahip olduğunu ifade eden İlhan Niyazioğlu, “Ekonomide lokomotif sektör olmasına rağmen, son yıllarda inşaat sektöründe önemli sorunlar yaşanmakta ve bu sorunlar sürekli artmaktadır. İnşaat sektörünün en önemli sorunlarının başında, alt yapısı hazır arsa üretilememesi ve ara kalifiye eleman sıkıntısı gelmektedir” dedi.

Türkiye’de istihdamın yapısının ekonomideki gelişmelere paralel olarak değiştiğini kaydeden Niyazioğlu, “Sanayinin istihdama katkısı hız keserken hizmet sektörü istihdamın lokomotifi haline geldi. İnşaat sektöründe istihdamın çok büyük olması insanların başka iş kollarında iş bulamamasından, biraz da sektördeki ustaların hizmetinin karşılığını alıyor olmasından sektöre olan rağbeti arttırıyor. İşgücüne katılan gençlerin değişen beklentileri ve sanayi yerine hizmet sektöründe çalışmak istemeleri de bu süreci destekliyor” şeklinde konuştu.

Niyazioğlu, sanayinin istihdamdaki payının yüzde 20,2’den 18,6’ya gerilediğini, sanayi sektörünün istihdamdaki payının 1,6 puan azaldığını belirterek, şu bilgileri verdi: “İstihdam edilenlerin yüzde 24,8’i tarım, yüzde 18,6’sı sanayi, yüzde 7,4’ü inşaat, yüzde 49,3’ü ise hizmet sektöründe yer aldı. Hizmet sektöründeki istihdam son yıllarda artış göstermektedir. Hizmet sektöründe çalışanların sayısı ise aynı dönemde 2 milyon 411 bin artarak 12 milyon 568 bine ulaştı. Hizmet sektörünün istihdamdaki payı yüzde 47,7’den yüzde 49,3’e çıktı.”

İlhan Niyazioğlu, inşaat sektöründe istihdamın önemli bir payı olduğunu, fakat bunun biraz da mecburiyetten kaynaklandığını anlattı. İnşaat sektörü nitelik sahibi olmayan genç ve yetişkinlerin kolaylıkla iş imkanı bulduğu sektör olduğunu, ancak bu sektörde hizmette bulunan elemanların eğitim almaları gerektiğine dikkat çekti. Eğitim kurumları ile ortak çalışmalar yapılarak sektör çalışan kalitesinin artırımı gerektiğini, yeni iş sağlığı ve güvenliği yasası çerçevesinde eğitimler verilerek bu konuda bilinçlendirme sağlanmasının şart olduğuna işaret etti. İnşaat sektörünün amatörlüğü kaldırmayan, vasıflı elemanların çalışması gereken bir sektör olarak görülmesini isteyerek, çalışanların mutlak surette eğitimden geçirilmesinin yararını dile getirdi.

CHA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje