Reklamı Kapat

İnşaat Sektörünün Beklentisi Yüksek

Editör: SerMimar Tarih: 12 - Nisan - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği(ASKON) Konya Şubesi İnşaat Komisyonu Başkanı Halil Aytemir, 2016 yılı inşaat sektörünü değerlendirdi.

insaat-sektorunun-beklentisi-yuksek

Bu yıl kış aylarının sert geçmemesinden dolayı sektörün ara vermeden çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Aytemir, 2016 yılında inşaat sektörünün önünün açılması gerektiğini ifade etti.

Aytemir, “2015 yılı inşaat sektörü açısında Konya’da verimli geçti. Kışın çok sert geçmemesi nedeniyle sektör hiç durmadı. Birçok inşaat devam etti. Ülkede tüm sektörlerde yaşanan tıkanıklık elbette inşaat sektörünü de etkiledi. Daire satışlarında düşüş yaşandı. Ama yine de büyük bir sektör olduğu için tıkanma olmadı” dedi.

ARSA SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Sektörün sorunlarına da dikkat çeken Aytemir, “Şu an müteahhitlerin yaşadığı en büyük problem arsa sorunu. Meram Belediyesi’nin imara açtığı arazilerle birlikte atılan adım bizi biraz rahatlattı. Diğer belediyelerin de müteahhitler için arsa üretmesi gerekiyor. Biz en büyük problemi arsa sahipleri ile yaşıyoruz. Çok yüksek olan arsa fiyatları ister istemez maliyeti artırıyor ve doğrudan daire fiyatlarına yansıyor” ifadelerini kullandı. Aytemir, müteahhitlikle alakası olmayanların inşaat yapmasını da eleştirerek, işi tüm boyutları ile bilmeyenlerin sektöre dahil olmasının büyük zarar verdiğini dile getirdi. Aytemir, “Maalesef inşat sektöründe yetişmemiş, daha önce sektörle uzaktan yakından alakası olmayan birçok isim müteahhitlik yapmaya başladı. Bu sektörümüze ve ülke ekonomisine zarar veriyor. Herkes kendi bildiği işle ilgilenmeli” diye konuştu.

MAYIS AYINDAN UMUTLUYUZ

Sektördeki durgunluğun Mayıs ayından sonra az da olsa azalacağını umut ettiklerini belirten Aytemir, “Tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de görülebilir bir durgunluk var. Faizlerin yüksek olması, insanların önünü görememesi ev satışlarını düşürdü. Ama piyasalarda hareketlenme Mayıs ayı ile birlikte artacaktır. Çünkü zor bir 2015 yılı geçirdik. Yaralar yeni yeni kapanıyor. İnşallah her şey normale dönecektir” diye konuştu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje