İnşaat Sektörü ile İstihdam Rakamları Rekor Kırdı!

Editör: SerMimar Tarih: 16 - Ağustos - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İşsizlik oranı mayısta yüzde 9,4’e inerek Haziran 2008’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. İstihdam ise 24 milyon 445 bin ile rekor kırdı. Ancak Türkiye İstatistik Kurumunun dün açıkladığı verilere göre işsizlikteki düşüş daha çok mevsimsel etkilerden kaynaklandı.

Tarım ve inşaatta istihdam artışı işsizlik oranının nisandaki yüzde 9,9’dan mayısta yüzde 9,4’e düşmesini sağladı. En fazla istihdam artışı 243 bin kişi ile tarım ve 158 bin kişiyle inşaatta yaşandı. Sanayide ise nisana göre 36 bin kişilik istihdam kaybı var. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik verileri ise artışa geçti. Nisanda yüzde 10,1 olan oran mayısta yüzde 10,3’e yükseldi. Tarım dışı işsizlik oranındaki yükseliş ise daha fazla. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının son üç dönemde yüzde 12,8’den yüzde 13,2’ye çıktı. Ekonomistler mevsimsellikten arındırılmış istihdam verilerinin son iki aydır yaşanan yükselişine dikkat çekerek işsizlikteki iyileşmenin yavaşladığına dikkat çekti.

İşgücüne katılım % 50,5
Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise en son Mart 2007’de gördüğü yüzde 9.9 seviyesine gerilediği şubat- mart-nisan dönemi ardından tekrar artışla yüzde 10.3’e yükseldi. Tarım dışı işsizlik oranı aynı dönemde yüzde 12, Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı ise 50,5 oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı ise Mayıs 2010 dönemindeki yüzde 19.8’den yüzde 17.5’e geriledi.

Destek Menkul Değerler AŞ. Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu Kıvcı Tokalı, “İkinci çeyrek istihdam rakamlarına geri dönecek olursak, tarım dışı istihdamdaki yıllık artışın yüzde 5,5’e gerilediğini görüyoruz, ilk çeyrekte yüzde 6,2 idi. İnşaat ve hizmetler istihdamındaki güçlü seyir devam ederken, sanayi kesimindeki yıllık artışın hız kestiğini izliyoruz. Önümüzdeki aylarda, bu yavaşlamanın hizmet sektörüne de yansıdığı gözlenebilir” dedi.

TARIM DIŞI İŞSİZLİK ÜÇ AYDIR ARTIYOR
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırma Merkezi’nin yayımladığı nota göre tarım dışı istihdam geçen yılın aynı dönemine göre 948 bin kişi arttı, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 13,8’den yüzde 12’ye geriledi. Ancak mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre tarım dışı istihdamdaki artış sadece 32 bin. Tarım dışı işgücündeki artışın trendine dönmesiyle beraber mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı 13,2’ye yükseldi. Betam ekonomistlerine göre bir taraftan son iki dönemde tarım dışı işgücü artışının trendine dönmesi, diğer taraftan tarım dışı istihdam artışlarının zayıf kalması, tarım dışı işsizliği olumsuz etkiliyor.

RADİKAL

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje