Reklamı Kapat

ING Barometre: Konut Alma İsteği Azalıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 11 - Ağustos - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Tüketicilerin konut satın alma eğilimi ve tercihlerini gösteren ING Mortgage Barometre’nin Temmuz 2011 sonuçları açıklandı. sonuçlar, tüketicilerin konut alma talebinin ciddi bir şekilde düştüğüne işaret ediyor

ING Bank’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi ve IPSOS işbirliğinde gerçekleştirdiği ING Mortgage Barometre, Temmuz ayında, bir önceki aya göre sekiz puanlık düşüşle 78’i gösterdi. Bu değer, Kasım 2010’dan bu yana en düşük seviyeye işaret ederken, 2010 son çeyrekte başlayan yükseliş trendinin de sonlandığını gösteriyor.

Konut alma isteği azaldı
Temmuz ayında koşulların konut alımına uygun olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 42’den 35’e gerilerken, beklemeyi tercih edenler ise yüzde 43’ten 50’ye yükseldi. Gelecekte konut satın alma eğilimi ise bir puanlık düşüş göstererek yüzde 53 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası’nın kararı konut alım talebini düşürdü
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, Merkez Bankası’nın BDDK desteğiyle kredi faizlerini yukarı çekmesi ve piyasalarda yaşanan dalgalanmaların konut alım isteğini azalttığına dikkat çekti. Dağdeviren, şöyle konuştu:

“Farklı kredi tiplerinde yıllık bileşik faizler yüzde 2,75 puan ile yüzde 4,94 puan aralığında önemli bir yükseliş kaydetti. Dolayısıyla maliyet artışıyla karşı karşıya kalan tüketiciler konut alım planlarını uzun vadeye ötelemeye başladılar. Piyasalardaki gerilimin yükselme eğilimi göstermesi de tüketici algısına olumsuz yansıyarak koşulların konut alımına uygunluğu konusundaki değerlendirmeleri etkiledi.”

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje