1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“İdeolojiniz Mesleğinizin Önüne Geçmesin”

Orhangazi Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri İMO Bursa Şubesi’ni ziyaret etti.

inşaat mühendisi aranıyor, inşaat mühendisi ile ilgili aramalar, inşaat mühendisi iş ilanları, inşaat mühendisi maaşları, inşaat mühendisi ne iş yapar, inşaat mühendisi nedir, inşaat mühendisi taban puanları, inşaat mühendisinin görevleri, inşaat mühendisliği dersleri, inşaat mühendisliği forum, inşaat mühendisliği hakkında bilgi, İnşaat mühendisliği ile ilgili aramalar, inşaat mühendisliği iş ilanları, inşaat mühendisliği maaşları, inşaat mühendisliği nedir, inşaat mühendisliği taban puanları, inşaat oyunları

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ve Yönetim Kurulu üyelerinden oda çalışmaları ve İnşaat Mühendisliği hakkında çeşitli bilgiler alan mühendis adayları, Orhangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep İleri ve Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Ramazan Livaoğlu’nun da tecrübelerini dinleme fırsatı buldu.

ŞAHİN: “İDEOLOJİNİZ MESLEĞİNİZİN ÖNÜNE GEÇMESİN”

Öğrencilere tecrübelerini aktarıp önemli bilgiler veren Şube Başkanı Necati Şahin konuşmasında, Uludağ Üniversitesi’ne İnşaat Mühendisliği Bölümü kurulması için uzun yıllar uğraş verdiklerini hatırlatarak “En sonunda hayalimiz gerçek oldu, bir değil, Orhangazi Üniversitesi’nin de katılımıyla iki bölümümüz oldu. Yakın zamanda Bursa Teknik Üniversitesi’nin de katılımıyla bölüm sayımız üçe çıkacak.” diye konuştu.

Öğrencilere önemli uyarılarda da bulunan Şahin, özellikle öğrencilerin meslek hayatıyla ideolojiyi birbirlerinden ayırmaları gerektiğini söyledi. Şahin “Temel felsefemiz şudur; bizim ortak paydamız mesleğimiz, bizler mesleğimizin kıymetini bilmeli ve her şeyin önüne koymalıyız, ideolojik düşüncelerimizin mesleğimizin önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Hepimiz ayrı fikirlerde olabiliriz, ayrı dile, ayrı ırka mensup olabiliriz ancak insan odaklı bir anlayışla hareket edersek, farklılıklarımızı zenginlik haline dönüştürürsek tüm sıkıntıları birer birer aşarız” diye konuştu.

Kısır ideolojik çekişmeler yüzünden inşaat mühendislerinin halen eski yasalarla idare edildiğini söyleyen Şahin, hemen her meslek grubunda meslek yasalarının güncellendiğini ve değişime uğradığını ifade ederek meslek yasasının 1938 yılından beri aynı olduğunu vurguladı. Bu durumun mesleğin ekonomik ve sosyal gelişimini engellediğini savunan Şahin, hükümetin başlattığı çalışmalarla yeni bir meslek yasasına kavuşacaklarına inandığını belirtti.

İLERİ: ” ÖNEMLİ ROLLERDE YER ALACAKSINIZ”

Orhangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep İleri ise Türk inşaat sektörünün dünyanın ilk 3 inşaat sektörü arasında olduğunu söyleyerek ” İnşaat sektörümüz dünyanın en önde gelen sektörlerinden biri, bizler bu durumu çok iyi kullanmalıyız, bunu da glokalizm denen özdeğerlerimize bağlı kalıp dünya ile entegre olarak sağlayabiliriz.” diye konuştu. Üniversiteden mezun olmakla inşaat mühendisi olunmadığını hatırlatan İleri, bilginin önemine işaret ederek herkesin donanımlı olmak zorunda olduğunun altını çizdi. Türkiye’de işsizlik değil mesleksizlik var diyen İleri, “Mesleğinizi her an geliştirmek sizin elinizde, sahip olduğunuz imkanlardan ve odamızın imkanlarından sonuna kadar faydalanın, ben sizleri aktör olarak görüyorum, inanıyorum ki ileride önemli rollerde yer alacaksınız” diye konuştu.

Doç. Dr. Ramazan Livaoğlu ise Bursa’ya birden fazla inşaat mühendisliği bölümü açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Livaoğlu ayrıca İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin pek çok ilde bulunmayan imkanlara sahip olduğunu söyleyerek öğrencileri odayla daha yakın olmaya çağırdı. Livaoğlu ” Bizler ne kadar olanağımız varsa sizlere sunmaya hazırız. Odamızın imkanlarını sonuna kadar kullanın, emin olun pek çok ilde burada sizlere sağlanan imkanlar yok, odamızda düzenlenen seminer ve eğitimlere mutlaka katılın, büyüklerinizin tecrübelerinden faydalanın” diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi Öğrenci temsilcisi Oğuzhan Kurt ve Orhangazi Üniversitesi Öğrenci temsilcisi Musa Yıldırım da konuşmalarında, İMO Bursa Şubesi’ne yaptıkları ziyarette önemli kazanımlar elde ettiklerini söylerken oda yönetimine kendilerine böyle bir imkan sağladıkları için teşekkür etti.*

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Teknik Ofis Şefi – Teknik Ofis Mimarı – Teknik Ofis Mühendisi

Uluslar arası Projeler Yürüten Firmamızın, Kazakistan Cumhuriyeti Astana Şehrinde yeni başlamış olan; prestijli bir Projesi için uzun süreli Görevlendirilmek Üzere Takım Arkadaşları Arıyoruz,