Reklamı Kapat

Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Sektörlerinde Güven Arttı

Editör: SerMimar Tarih: 26 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Bu yılın Ocak ayında bir önceki aya göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 6,1 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 12,2 oranında arttı.(TÜİK),Sektörel Güven Endeksleri’nin Ocak ayına ilişkin…

hizmet-perakende-ticaret-ve-insaat-sektorlerinde-guven-artti

Bu yılın Ocak ayında bir önceki aya göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 6,1 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 12,2 oranında arttı. (TÜİK),Sektörel Güven Endeksleri’nin Ocak ayına ilişkin sonuçlarını açıkladı.

Endekse göre, bir önceki ay 92,9 olan hizmet sektörü güven endeksi 94,9, 89,5 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 95, 71,8 olan inşaat sektörü güven endeksi 80,6’ya yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,1 artış kaydetti. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisindeki yüzde 16,8’lik artıştan kaynaklandı. Son üç aylık dönemdeki iş durumu ve hizmetlere olan talep alt endeksleri ise sırası ile yüzde 7,3 ve yüzde 4,6 azaldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış, gelecek üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki yüzde 23,3 ve mevcut mal stok seviyesi alt endeksindeki yüzde 6’lık artıştan kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksi yüzde 10,6 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, gelecek üç aylık dönem için toplam çalışan sayısı beklentisi ve alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklandı. Söz konusu alt endeksler sırası ile yüzde 17,4 ve yüzde 5,9 arttı.

DHA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje