Reklamı Kapat

Hatay’ın Çılgın Projesi, Amanos Tünelleri!

Editör: SerMimar Tarih: 11 - Kasım - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay ilini ikiye bölen Amanos Dağları’na tünel açılarak ilin iki yakası arasında geçişin kolaylaştırılacağını söyledi…

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, amanos tüneli, Hassa, hatay amanos tüneli, Hatay Tünel, Payas

Milliyet Gazetesi tarafından Antakya’da düzenlenen “Türkiye’ye yatırım geleceğe yatırım” toplantısında Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuşma yaptı.

Toplantıda Bakan Ergin, Hatay’ın çılgın projesini açıkladı. Hatay ilini ikiye bölen Amanos Dağları’na tünel açılarak ilin iki yakası arasında geçişin kolaylaştırılacağını belirten Ergin, böylece hem ilin doğusunun yatırıma açılacağını, hem de komşu illerden gelen ihraç mallarının çok kolay şekilde limana ulaşacağını vurguladı. Maliye ve Ulaştırma bakanlıklarının projeye destek verdiklerini söyleyen Ergin, Hatay’ın batısı ve kuzeyinde yatırımcıların yer istediklerini fakat arazi olmadığı için yer tahsis edemedikleri belirtti.

Amanoslarda tünel açılınca sanayiciye Hatay’ın doğusunda ve güneydoğusunda da yer verebileceklerini söyleyen Ergin yer bulunsa bugün 25-30 milyar dolarlık yatırımın başlayacağını vurguladı. Ergin, ‘İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul ise, Hatay’ın çılgın projesi de Amanos tünelleridir’ diye konuştu. Tünel yapıldığı zaman Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Mardin’den gelen ihraç malları Amanosların üstünden tehlikeyle değil, tünellerden kolayca limana ulaşabilecek ve yatırımcılar 20 dakikada hammadelerini limandan getirebilecek. Tünel Payas ile Hassa arasına açılacak.

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje