Reklamı Kapat

Hakan Kıran: Haliç’e İp de Gerseniz UNESCO Beğenmeyecek

Editör: SerMimar Tarih: 1 - Temmuz - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İSTANBUL’u dünya kültür mirası listesinden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün mimarı Hakan Kıran, UNESCO’nun köprüyle ilgili tavsiye kararını değerlendirdi. İstanbul’un halen listeden çıkma tehlikesinde olduğu gerçek dışı olduğunu anlatan Hakan Kıran, UNESCO’nun tavsiye niteliğindeki kararını şöyle değerlendirdi:

‘Sizi artık suçlamıyoruz’
“Karardaki diplomatik dili iyi okumak gerek. UNESCO sadece uyarılarını ve endişelerini dile getiren bir istişare kuruludur. Yerine getirdiğimiz taahhütlerden sonra, Paris’teki son toplantıda UNESCO bize ‘Sizi artık suçlamıyoruz’ diyor. Burada yapılacak her tasarımın her haliyle olumsuz etki yaratacağını söylüyor.”

Gir çık yaparsın’
“Bunu zaten herkes biliyor ama karşıdan karşıya ip de gerseniz bu madde geçerli. Yani UNESCO ikna olduk yapın ya da yapmayın demiyor. Bunu diyemez. Aynı fikirden değilsen de Dresden gibi UNESCO’dan çıkıp yapıyorsun köprünü. Fransa’da Bordo, İngiltere’de Londra ve Dresden endişe listesine giren üç şehirdi. Herkes girip çıkıyor. Bunu bir tek biz yaşayan aşağılık varlıklar değiliz.”

Topbaş: Tehlike yok
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şunları söyledi: “UNESCO’nun dışında kalma gibi bir tehlike yok. UNESCO mevcut köprü projesini de olumlu karşıladı ve şu anda biz inşaatımızı devam ettiriyoruz. İstanbul ulaşımının kuzey-güney hattında böyle bir aksı oluşturmak zorundayız. Zorunlu olan hatlarda en doğrusunu ortaya çıkarmak konusunda da hassasiyetimiz olacak. Birtakım imkanları sağlarken, var olan değerleri yok etme gibi bir lüksümüz de yok.”

Fatma AKSU/Hürriyet

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje