Reklamı Kapat

Guruların Size Söylemedikleri Yedi Liderlik Özelliği

Editör: SerMimar Tarih: 6 - Aralık - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Yazar: Jo Owen

Size hep vizyon ihtiyacından, insanları idare etmekten, krizlerle başa çıkmaktan ve kurumsal çevrelerde konuşulan diğer bütün iyi şeylerden bahsederler. Aşağıda, guruların pek söz etmedikleri, liderlerin yedi yaşamsal niteliği sıralanmıştır:

1. Uçaklarda uyumak ve jet lag ile başa çıkmak: Her büyük şirkette, liderler, zamanlarının önemli bir bölümünü uçaklarda geçirirler. Ben yılda 402.250 km yol yaptım. Basit bir rutinim vardı: uçuştan 40 dakika önce bir kadeh şampanya ve bir melatonin hapı. Böylece bütün yol boyunca uyurdum. Birinci sınıf, keyifli yemekler yemek ya da film izlemek için değildir; uyumak ya da çalışmak içindir.

2. Araçlarda çalışmak: Taksi ve otomobillerde çalışamıyorsanız, altından kalkamayacağınız zaman kayıplarına neden olursunuz. Pencereden dışarı boş boş bakmak iyi birşey değildir.

3. Diyet yapmak: Liderlerin etrafı bisküvilerle, kurabiyelerle ve diğer muzır kurumsal yiyeceklerle çevrilidir. Bir de kaçınılmaz öğle yemekleri, akşam yemekleri ve otel kahvaltıları vardır. Ya meyveyi sevmeyi öğreneceksiniz ya da hafif koşu yapmaya başlayacaksınız. Yoksa, genç yaşta obez bir alkolik olarak ölürsünüz. Bazı şirketler, sizden önemli fedakarlıklar talep edebilir: İçmez ve eğlendirmezseniz, başarısız olursunuz. Firmanıza uygun diyeti seçin.

4. Amansız zaman yönetimi: Kuyruklar, liderlere e-postalarına ve telefonlarına yetişme, elden geldiğince işleri delege etme, randevuları kendi programına göre ayarlama fırsatı sunmak için icat edilmiştir.

5. Politik davranmak: Doğru atamaları, doğru desteği ve doğru akıl hocalarını bulun. Beklentileri iyi belirleyin. Bütçeler için sıkı pazarlık yapın. Kurumsal yaşam gerçeğinin farkına varın.

6. Hem şirketiniz hem de kendiniz adına hırslı olmak: Her zamankinden daha fazlasını başarmak için kendinizi ve ekibinizi zorlayın. Öğrenmeye ve büyümeye devam edin. Mazeretleri kabul etmeyin, kurban olmayın. Sorumluluk alın.

7. İyi konuşmayı öğrenmek: Küçük gruplar, bireyler ve büyük gruplar karşısında iyi konuşun. Bir kabile büyüğünün bana dediği gibi: “Kelimeler tanrılar gibidir: Kelimeler bir kimsenin kafasında yepyeni hayatlar yaratır. O yüzden kelimeleri iyi kullan.” Pek çok insan açısından, diş çektirmek, topluluk önünde konuşmaktan daha az ürkütücüdür. Ama bu, herkesin yıllar içinde pratik yaparak geliştirebileceği bir beceridir. Liderlerin bu beceriye sahip olmaları şarttır.

Bu yedi nitelik, son derece hırslı bireyler yaratır: Bunlar, genellikle birlikteyken rahat edilen insanlar değillerdir. Beklendiği gibi, çoğu insan, zirveye çıkmaktansa, insanlığını ve yaşam şeklini aynen korumayı tercih eder.

İlk başladığımda, patronum bana şöyle demişti: “Bu işin faydalarından biri de trafik yoğunluğunu asla hissetmemendir. İşe gelişin sabah trafiğinden önce, işten çıkışın ise akşam yoğunluğundan sonra olur.” Bu yaşam tarzını 10-20 yıl sürdürürseniz, zirveye ulaşabilirsiniz. İyi bir seçim değildi belki ama, en azından, açık ve net bir seçimdi.

Seçiminizi iyi yapın

KATEGORİ: Kişisel Gelişim

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje