Reklamı Kapat

Gaziantep Uğurzedeler Meclis Gündeminde

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Geçtiğimiz hafta Uğur inşaat mağdurlarını Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve CHP Grup yönetimi ile bir araya getiren Şeker, Uğurzedeler olayını verdiği araştırma önergesi ile TBMM gündemine de taşıdı. Şeker, “inşaat sektöründeki dolandırıcılık olaylarının önüne geçilmelidir” dedi.

gaziantep-ugurzedeler-meclis-gundeminde

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker ve arkadaşlarının imzası ile Meclis Başkanlığına sunulan önergede, inşaat sektöründe dolandırıcılık faaliyetlerinin yaygınlaştığı ve bunun sonucunda ortaya çıkan mağduriyetlerin incelenmesi gerektiği belirtilerek, bu tür vakaların bir daha yaşanmaması için gerekli yasal düzenlemelerin tespit edilmesi gerektiği kaydedildi. Önergesinde Uğur İnşaat mağdurlarının yaşadığı sorunlara dikkat çeken Şeker şunları söyledi:

“Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız, Gaziantep’in Karataş bölgesinde bir inşaat firması tarafından 2007 yılında yapımına başlanan projelerden daire ve işyeri almışlardır. 2011 yılında tamamlanarak, sahiplerine teslim edileceği taahhüdü verilen ev ve dükkanlara talip olan vatandaşlarımız taksit ve peşinat ödemelerini aksatmamak için olağanüstü fedakârlıklarda bulunmuşlardır.

Vatandaşlarımız bu uğurda yaşam standardını en alt seviyeye çekmiş, çoğu zaman zorunlu ihtiyaçlarından bile feragat etmişlerdir. Söz konusu ödemeleri düğün takıları bozdurularak, tedavi masrafları kısılarak, eş-dosttan borç alınarak karşılanmıştır. Peşinat ve taksitlerini düzenli yatıran vatandaşlarımızın bir daire için ödedikleri ortalama toplam meblağ 85 bin TL civarındadır.

HESAP NUMARALARI BAŞKA ŞİRKETLERE AİT

4 yıl boyunca kemer sıkan vatandaşlarımıza mali krizi gerekçe gösteren şirket, inşaatı taahhüt ettiği tarihte tamamlayamamıştır. İnşaat şirketi vatandaşlarla adi sözleşme yapmış, konut veya işyerlerinin ödemelerinin yapılması için başka ad altındaki şirketler adına açılmış hesap numaraları vermiştir.

DAİRELER ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN MÜLKİYETİNE GEÇİRİLMİŞ

Diğer taraftan, söz konusu daire ve dükkânlar, kurulan paravan şirketlere satılarak üçüncü kişilerin mülkiyetine geçirilmiştir. Böylece vatandaşlarımızın hukuki olarak haklarını arama yolunu tıkanmıştır. Tüm bu uygulamalar, inşaat şirketinin en başından itibaren iyi niyetli olmadığı ve söz konusu inşaat projelerini nitelikli bir dolandırıcılığın aracı olarak kullandığı iddialarını güçlendirmektedir”

ÜÇ ÇEŞİT MAĞDURİYET VAR

Bugün itibariyle söz konusu inşaat firmasından ev veya işyeri alan 1200 kişinin yaşadığı mağduriyet üç grupta toplandığını kaydeden Şeker, şöyle konuştu:

“Birinci kesim, tamamlanan evlerinde oturan, ancak parasını ödedikleri evlerinin bankalara ipotek edilmesi nedeniyle tapusunu alamayanlar ve evlerin tahliye edilmesi istemiyle korkula yaşayanlardır. İkinci kesimde yine parasını ödedikleri evleri hileli bir şekilde üçüncü şahısların mülkiyetine geçirildiği için evlerine taşınamayanlar vardır. Üçüncü kesim ise parasının tamamını veya tamamına yakınını ödediği halde aradan geçen 6 yıla rağmen inşaatı tamamlanmayan projelerden ev alanlardır”

100 MİLYON TL BUHAR OLMUŞ

Vatandaşlarımızın toplamda ödedikleri 100 milyon TL’nin buharlaştırıldığını ifade eden Şeker, “aileleriyle birlikte yaklaşık on bine yakın insanımızı hayatı boyunca etkileyecek bir mağduriyete neden olan bu vakanın Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında ele alınması büyük önem taşımaktadır” dedi.

Şeker, gerek siyasi bağlantılarıyla edindikleri güce dayanarak, gerekse yasalardaki boşluklardan yararlanarak vatandaşın tasarrufuyla zenginleşenlere dur demenin ve bu olayların önüne geçmenin tüm milletvekillerinin görevi olduğunu ifade etti.

CHP Grup yönetimi, Şeker ve arkadaşları tarafından verilen araştırma önergesini en kısa sürede gündeme aldırıp Genel Kurul’da görüşülmesini de sağlayacak.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje