Reklamı Kapat

Gayrimenkulün Kamulaştırılması İle Ne Yapılmalı?

Editör: SerMimar Tarih: 3 - Mayıs - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Tamer Heper, Posta Gazetesi’ndeki bugünkü yazısında “Bu bir tahmin “ başlıklı yazıyı kaleme aldı. Heper, bugünkü yazısında arsası istimlk edilen okurunun sorusunu yanıtlayarak konuyla ilgili okurlarını bilgilendiriyor…

Soru: Belediye bir arsadan yol getirecekmiş, sahibine bir başka yerden arsa vermiş tapusunu da devretmiş. Tapuyu alan kişi de arsayı bana sattı. Tapusunu alacakken belediyenin bir talebi ile karşılaştım. Bana diyor ki yol geçecek, arsa için mimar getir güzergahın hattını belirle yola gidecek kısmın çizimini yaptır. Bunu arsa alandan istemesi veya kendisinin yapması gerekmiyor mu?

Benim yapmam gerekiyorsa niye arsanın bana satışına izin veriyor anlamadım? M.O.

Cevap: Değerli okuyucum bizde kamu kurumlarının yaptığı işlere pek akıl ermez. Onun için akıl erdireceğim diye aklınızı fazla zorlamayın. Bizde kamu kurumu mümkün mertebe icraat yapmayıp emir vererek ona buna iş yaptırmaya bakar. Sizinki de öyle. Bir gayrimenkul kamulaştırılacak ise yani eski tabirle istimlak olunacak ise kamu kurumu ya bunun parasını öder veya eşdeğer bir arazi verir. Sizin olayda böyle olmuş. Ancak benim de anlamadığım şu:

Kamulaştırma kararı alırken ne sebeple kamulaştırılacağı, yol geçecek ise nereden geçeceğini hesaplamadı mı? Hesapladı. Deyin ki hesaplamadı bundan size ne? Ancak burada bir de fal bakmam lazım. Siz belediyenin verdiği arsayı satın aldınız ama tapusunu alamadınız, anlatımınız bu. Oysa siz arsayı hukuken alamadınız, çünkü aldım diyebilmek için tapusunu almanız lazım. Yani siz belki satış vaadi yaptınız. Bunlar olurken de belediye size arsa satacak olana yeni bir parsel verirken tapuya satılamaz kaydı koyup bu yolu ayırma ve parseli ifraz işini arsa alana yüklemiş olabilir. Tabii bu tahminim gerçekse dahi makul ve mantıklı değil ama tahminim bu yolda. Siz ya bu yükümlülüğü yerine getireceksiniz veya ayıplı bir mal olduğu için araziyi almaktan vazgeçeceksiniz.

Posta/Tamer Heper

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje