Reklamı Kapat

Gayrimenkulde Müddetli Vekaletname Nedir?

Editör: SerMimar Tarih: 10 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Tamer Heper, Posta Gazetesi’nde ” Derhal teslim etmeli” başlıklı yazıyı kaleme aldı. Heper, yazısında gayrimenkulde müddetli vekaletname ile ilgili merak edilenleri yanıtlayıp okurlarını bilgilendiriyor….

Soru: Babadan miras kalan arsanın satışını yapması için kardeşime vekaletname verdim. Bir süre ses çıkmadı, bir yıla yakın zaman geçti, para sıkışıklığım gitti. Kardeşime artık hisseyi satmaması için telefon açtım, ertesi gün hisseyi eşine satmış. Hem arsa gitti hem para gelmedi. Mahkemeye vermeyi düşünüyorum, mümkün mü? F.A.

Cevap: Elbette mümkün. Bir ve kaletname alarak hareket eden kimse vekil adına elde ettiği menfaatleri derhal müvekkiline aktarmalıdır. Sizin kardeşiniz de vekiliniz olduğuna göre öncelikle satışta iyi niyetli davranmalıydı ve bu iyi niyetli davranışının ardından elde ettiği satış bedelini derhal size iletmeliydi. Şayet hisseyi değerinin altında eşine sattı gösterdi ise satış muamelesini, eğer gerçek değerde sattı ise bedelini dava konusu yapabilirsiniz. Benim okuyuculanma tavsiyem şu. Böyle önemli konularda verilecek vekaletnameler müddetli olmalıdır. Bu halde noter vekaletnameye, geçerlilik süresini yazar. Şayet vekaletnamede geçerlilik süresi yazılmışsa, o tarihten sonra vekaletname geçersizdir ve onunla vekil sıfatı ile hiçbir işlem yapılamaz. Okuyucum da kardeşine böyle müddetli bir vekaletname verseydi bu ihtilaf çıkmazdı.

Posta/Tamer Heper

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje