Sektörel Haberler

Gayrimenkulde Asıl Sıçrama 2012’de!

Bundan tam bir yıl önce, dünya ekonomik krizle boğuşurken, sektörün çatı kuruluşu Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Demeği (GYODER) 2010 öngörülerini bizlerle paylaşmıştı. O dönemde, pek çok uzman kişi ve sektör temsilcisinin görüşü de GYODER’e paralel olmuştu: 2010’da gayrimenkul sektörü, 2009’a göre daha canlı olacak; toparlanma yaşanacak. Ancak asıl sıçrama 2012’de gerçekleşecek.GYODER’in paylaştığı bir diğer öngörü de tabii ki sektörün büyüme oranıyla ilgiliydi. Eğer, Türkiye, orta vadeli ekonomik programda öngörüldüğü gibi yüzde 4.5-5 oranında büyürse, gayrimenkul sektörü de 2010’da yüzde 7’lik büyümeyi tutturabilirdi.Geçtiğimiz hafta Bloomberg HT’deki HT Ekonomi Soruyor adlı programımıza ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ile birlikte, GYODER Başkanı Turgay Tanes katıldı.

Biz de büyüme hedefinin tutup tutmadığını, sektörün 2010’u nasıl geçirdiğini ilk ağızdan öğrenelim dedik.Turgay Tanes’in söylediğine göre, Türkiye’nin büyüme performansına da bağlı olarak, gayrimenkul sektörü yüzde 7’lik hedefini çok büyük bir ihtimalle tutturacak. Tanes, sektörün 2010’da, özellikle de konut piyasasında belli bir canlanma dönemine girdiğini, satışların önceki seneye göre artış gösterdiğini belirtiyor. Yani, ne düşünüldüyse, aşağı yukarı aynı kareyle karşı karşıyayız. Bir konu hariç: Yurtdışı piyasaların durumu.

DIŞ PİYASA BELİRSİZ

“Bir konuda çok yanıldık. Bunu tahmin etmemiştik” diyen Turgay Tanes, yurtdışı piyasaların, 2010’da krizin izlerini beklenen ölçüde ortadan kaldıramadığına dikkat çekiyor. Tanes, “Biz, hafif hafif toparlanırlar. İç piyasamıza da ona göre bir etkide bulunurlar diye düşünürken, bakıyoruz, bugün hâlâ bir belirsizlik ortamı mevcut. Hâlâ nabız tutulamıyor” diyor.2011 için ise çok daha parlak bir tablo çiziliyor. Bu tabloda, piyasadaki canlanma daha dikkat çekici boyutta. Satışlar daha hızlı. Konut fiyatlarında ise önemli bir artış öngörülmüyor. Burada emniyet supabı tabii ki bölgesel olarak göze çarpan yoğun stok.

ANAHTAR ÜLKE TÜRKİYE

Haluk Sur ise dış piyasalardaki farkındalığa dikkat çekiyor: “Türkiye’nin trilyon dolarlık iş hacmini görüyorlar. Gayrimenkulde de genel anlamda da yükselen bir yıldız Türkiye. Brezilya ile birlikte kilit ülkelerden biriyiz. Bu anlamda, cebindeki parayı gayrimenkul yatırımına dönüştürmek isteyenler için sığınılacak liman olarak konumumuz artık çok daha kuvvetli olacak.”Görünen o ki, sizlerle gelecek yıl buluştuğumuzda, daha büyük hedefler, yepyeni yatırımlar anlatmaya hız kesmeden devam edebileceğiz. Ve tavsiyelerimizi, haberlerimizi aktaracak daha kalabalık bir tüketici kitlesine sesleneceğiz.

Yeni yılda da HT Emlak’ta buluşalım.

Menekşe Ataselim/Habertürk