Reklamı Kapat

Gayrimenkul Sektörü, Yeni Projelerle Büyümeye Hazırlanıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 25 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İnşaat ekonominin lokomotif sektörlerinin başında geliyor. Sektör yaklaşık 10’a yakın alt sektörü peşinden sürüklüyor. İnşaat sektörü, vasıfsız işgücü için yüksek düzeyde istihdam yaratıyor

Vasıfsız işgücü için yüksek düzeyde istihdam yaratan ve tarım dışı istihdamdaki payı yüzde 9’a kadar ulaşabilen inşaat sektörü, bu nedenle sünger sektör olarak nitelendiriliyor.

Yarattığı eko sisteme karşın inşaat en hassas sektörlerden, kırılganlığı çok fazla. Krizlerden ilk etkilenen, son toparlanan sektör özelliği taşıyor. İstikrar bu nedenle belki de inşaat sektörü için diğerlerine nazaran daha hayati öneme sahip. Seçimden güçlü bir iktidarın çıkması sektörde bir doping etkisi yapacak.

Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’ye global piyasanın odaklanacağım ifade eden sektör temsilcileri, yeni dönemde sektörün daha canlı bir sürece gireceğini belirtiyor. Sektör şimdi, kentsel dönüşümün önündeki yasal engellerin kaldırılmasını, ‘çılgın projeler’in start almasını bekliyor.

Ayrıca yurt dışı özellikle Kuzey Afrika ülkelerine dönük pazar kayıplarının telafisinin realize edilmesi inşaat sektörünün global oyuncularının en büyük taleplerinden. Bu konuda Libya’daki alacakları birinci sırada yer alıyor.

BEKLENTİLER
• Maliye Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Bayındırlık ve iskân Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttükleri 2-B arazileri satış yasası taslağının bir an önce yasalaşması bekleniyor.

• Bunun dışında yine Meclis’te bekleyen Kentsel Dönüşüm Yasası’nın bu dönem çıkarılması talep ediliyor.

• Yurt dışı müteahhitlik sektörüne verilen teşviklerin arttırılması isteniyor.

• Kamu yatırımlarına hız verilerek, müteahhitlerin önceki dönemden kalan hak edişlerinin ödenmesi isteniyor.

“Kat Mülkiyeti Kanunu değişmeli”
Ali Ağaoğlu / Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı

“İnşaat ve gayrimenkul sektörünün önündeki en büyük engellerden biri olan bürokrasinin yoğunluğunun bu dönemde en aza indirileceğini düşünüyorum. Hükümetin kentsel dönüşüme verdiği önem yeni dönemde de devam etmelidir. Bu konuda öncelikli olarak Kat Mülkiyeti Kanunu’nun değiştirilmesi gerekiyor. Çevre Orman ve Şehircilik Bakanlığı kurulması da sağlıklı şehirleşme ve kentsel dönüşümün bir devlet politikası haline geldiğinin göstergesidir.”

Ekonomist

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje