Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Ayvansaray’da izinsiz kazı için İstanbul Arkeoloji Müzesi uzmanları tespit tutanağı hazırladı

Tutanak Fatih Belediyesi ve İstanbul Yenileme Alanları Koruma Kurulu’na gönderildi. Hafriyatın durdurulması istendi. Radikal izinsiz kazıyı 25 Mart günü ‘Sur dibinde kepçelerle operasyon’ başlığı ile duyurmuştu.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir haber üzerine telefonla arayarak ‘‘ Hafriyat yapmıyoruz, sadece toprağı düzledik. Derin bir çalışma yapmadık. Osmanlı, Bizans ayrımı yapmadan her türlü tarihi korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Ayvansaray’da çok sayıda yapıyı koruma altına aldık’’ dedi. İstanbul Arkeoloji Müzesi ise haberimizi ihbar kabul ederek yerinde inceleme yaptı. Fotoğraf çekerek hazırlanan inceleme tutanağında ‘‘Müdürlüğümüze yapılan telefon ihbarı neticesinde Ayvansaray Mahallesi’ne gidilerek hafriyat çalışmaları gözlemlenmiş ve fotoğraflar çekilmiştir. Müzemiz bilgisi dışında tarihi sit alanı içinde izinsiz müdahalede bulunulduğu gözlemlenmiş, iş makineleri ile alan tahrip edilmiş, oldukça da zeminden aşağıya inilmiştir’’ denildi.

Haberde 2005’te Türk Mahallesi adlı projeyi aldığı belirtilen Ütopya Mimarlık ise bir açıklama yaptı. Açıklamada ‘‘Biz 2007 yılında kurulduk. Firmamız ihale almış değil. Sadece taşeron olarak proje çizimlerini yaptık. İnşaat ve hafriyat çalışmaları ile firmamızın ilgisi yoktur’’ denildi.

Ömer Erbil / RADİKAL

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje