Reklamı Kapat

Evsizlere Devlet Eli Uzandı

Editör: SerMimar Tarih: 21 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Başkent sokaklarındaki 2 bin 319 evsiz, bir tas çorba ve sıcak yatağa kavuşmanın sevincini yaşadı.

evsizlere-devlet-eli-uzandi

Karanlık sokaklar, kimsesizlik, yalnızlık, soğuk, parasızlık ve hastalık… Kimi ailevi nedenlerle, kimi borç batağından, kimi de hayata isyanından sokaklarda. Darda kalanın sesini duyan ve onlara el uzatan Ankara Valiliği de Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla harekete geçerek Ankara’da yaşayan evsiz ve kimsesizlerin soğuk kış şartlarından korunması, rehabilitasyonlarının sağlanması amacıyla 3 yıl önce başlattığı projeyi sürdürüyor. Valilik, “Devletin Uzanan Eli Projesi” kapsamında, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da çetin kış koşullarında kimsesiz ve sokakta yaşayanlara kucak açtı.

BİR TAS SICAK ÇORBA

Ankara Vali Yardımcısı Turan Atlamaz, Vali Alaaddin Yüksel’in talimatıyla kimsesizleri ve evsizleri sıcak bir tas çorba ve yatakla buluşturduklarını söyledi. Ulus Sobacılar Çarşısı’nda Valilik tarafından kiralanan otelde bugüne kadar 2 bin 319 evsiz vatandaşın konakladığını belirten Atlamaz, bunlardan 158’inin huzurevi ve rehabilitasyon merkezlerine yerleştirildiğini, 48 kayıp vatandaşın da ailelerine teslim edildiğini bildirdi.

İŞ SAHİBİ OLUYORLAR

Atlamaz, sağlık problemi olan 69 kişinin tedavilerinin yapıldığını, 9 kişiye protez takıldığını ve 19 kişinin de ameliyatlarının gerçekleştirildiğini anlattı. Kimlikleri olmayan 81 kişinin de kimliklerini çıkarttıklarını, sosyal güvencesi olmayan 131 kişinin genel sağlık sigortasına kaydının yaptırıldığını ifade eden Atlamaz, bazı evsizlerin de uygun işlere yerleştirildiğini söyledi.

ANKARA DIŞINDAN DA GELİYORLAR

Evsizlerin soğuktan korunmasının yanı sıra rehabilite edilmelerinin de sağlandığını belirten Atlamaz, “Projeyle, sokakta yaşayan ve hizmetten haberi olmayan vatandaşlara anında ulaşabilmek amacıyla 2 araçla 24 saat boyunca Ankara’da taramalar gerçekleştiriliyor. Proje yalnızca Ankara ile de sınırlı kalmadı. Ankara dışındaki bazı illerden evsiz ve kimsesiz vatandaşlar da bu hizmetten yararlanmak istiyor ve bize başvuruyor” dedi.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje