Sektörel Haberler

Eviniz Sıcak Faturanız Az Olsun!

Kış aylarının en büyük sorunu olan ısınmak ve faturalar artık derdiniz olmaktan çıkacak. Birkaç küçük noktaya dikkat ederek faturanızın kabarmasını önleyebilir, kışı sımsıcak geçirebilirsiniz

Yoğun iş temposunun ardından evimize geldiğimizde en çok istediğimiz sıcak bir ev. Maalesef soğuk kış aylarında bazılarımız sıcak evlerinin tadını çıkaramıyor. Çok fazla doğalgaz faturası gelmesin diye yapılan yanlışlar hem faturadan fark oluşturmuyor hem de eviniz ısınmıyor. Evinizde yapacağınız ve dikkat edeceğiniz bir kaç nokta ile hem ısınabilir hem de faturalarınızı aza indirebilirsiniz.

Radyatörlere dikkat edin
Radyatörlerden çıkan ısı, radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Bu ısı kaybını önlemek için radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirin.

Pencereleri önemseyin
Radyatörlerin ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanmayın. Kapalı ve uygun perdeler, pencerelerden kaynaklanan ısı kaybını yüzde 25 oranında önler.

Gece kombiyi kapatmayın
Binanın dış hacminin soğumaması için geceleri kombiyi kapatmadan en düşük seviyede ısıtmak gerekiyor. Çünkü kombiyi kapatıp daha sonra tekrar çalıştırdığınızda ortamın ısınması zaman alır ve yakıt sarfiyatı da büyük oranda artar.

Kombiye bakım şart
Kış başlamadan eğer kombi kullanıcısıysanız mutlaka kombinizin bakımını yaptırın. Önemsenmeyen arızalar kombinizin sizi kışın ortasında yarı yolda bırakmasına neden olur.

Doğru mekanda doğru sıcaklığa dikkat
Ev için ideal sıcaklık değerleri, 20-22 derecedir. Sıcaklığın derece düşürülmesi en az yüzde 6’lık yakıt tasarruf sağlar.

Türkiye