Reklamı Kapat

Ev Sahibi Olmak İçin 3 Altın Kural!

Editör: SerMimar Tarih: 4 - Kasım - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türkiye’de ev sahibi olma oranı hala yüzde 50’nin altında bulunuyor. Bunun farklı gerekçeleri olduğunu belirten emlak uzmanlarından altın değerinde 3 öneri var…

Ev sahibi olmak için 3 altın kural, İstanbul İnşaatçılar Derneği, Konutder

Türkiye’de bazı kişilerin birden fazla evi olurken bazılarının kiracı olmasının kader olmadığına dikkat çeken emlak duayenleri bunun için adım atmak gerektiğini söyledi.

Kiradan kurtulmak için birçok projede hemen teslim ve peşinatı düşük ev bulmanın mümkün olduğunu belirten KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik,”Kendi evine geçmek isteyen kişiler için çok fazla alternatif var. Eğer kira ödenirken aynı zamanda bir evin taksitinde zorlanılıyorsa bu durumda konut alıcılarının bitmiş ve hemen yerleşebilecekleri evi tercih etmeleri gerekiyor. Bunun için peşinatı düşük, aylık ödemesi uygun olan birçok konut projesi bulunuyor” dedi.

Kendi evinde oturmak isteyenlerin atacağı diğer adım, satın alabilecekleri ve ödemede zorlanmayacakları bir ev. İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, ”Metrekarelere takılmamak gerekiyor. İlk ev işe yakın ve ihtiyaçların birçoğunu karşılayabilecek lokasyondaysa küçük ev, ilk ev için ideal. Üstelik küçük evlerde 4-5 kişilik bir aile rahatlıkla yaşayabilir. Kişiler beklentilerini üst seviyede tutmalı ama bunun için küçük adımların da atılması gerektiğini unutmamalı” şeklinde konuştu.

Kiradan kurtulup konut almak için atılacak adımda en fazla çekinilen konu faiz olarak karşımıza çıktı. Bunun için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğinin yanıtını ise İstanbul Gayrimenkul Değerlendirme Başkanı Ahmet Büyükduman, kiracıların zaten her ay belirli bir kira ödediklerine dikkat çekerek, ödenen kira ile 10 yılda çekilen paraya verilen faiz arasında çok büyük bir uçurum olmadığını söyledi.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje