Reklamı Kapat

Ev Alacaklar Alternatif Seçeneklere Yönelecek

Editör: SerMimar Tarih: 14 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Emlak sektörü, birinci el konut satışlarında, artan KDV oranıyla, çetin bir sınavın eşiğine getirildi!

ev-alacaklar-alternatif-seceneklere-yonelecek

Birinci el konut satışlarında KDV oranlarının artırılması, tüketiciyi ve üreticiyi yüzde 17’lik ek zam kabusuyla karşılaştırıldı. Yeni yapılması planlanan projeler ve konutlarda satışların önünde artık dev bir engel var.

Ev Sahibi Olmak İsteyenler Alternatif Seçeneklere Yönelecek

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun; 2012 yılında, deprem yönetmeliği ve 2B arazilerindeki yeni düzenlemeler, gerekse yeniden yapılanma hareketlerinin neticesinde birinci el piyasalarında oluşan büyük hareketliliğin, yerini sessiz bir bekleyişe bıraktığını söyledi.

Erilkun, ev sahibi olmak isteyenlerin, yüzde 17’e kadar çıkabilecek olan ek maliyet artışı karşısında çaresiz kaldığını ve alternatif seçeneklere yöneleceğini belirtti.

Alıcı Yüzde 1 KDV Uygulanan Konutlara veya 2. El Konutlara Yönelir

Konutta KDV artışını kapsayan bu yasanın 01.01.2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğini vurgulayan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi:

“Buna göre arsalarda emlak vergisine tabi esas değeri metrekare başına 500 -1000 TL arası olan yerlerde yapılan inşaatlarda KDV oranı yüzde 8’e çıkarken, arsa emlak vergi değeri 1000 lira ve üzerinde olan yerlerde yapılan inşaatlarda oran yüzde 18 KDV olacak.

Emlak vergisine tabi esas değeri metrekare başına 500 liranın altında olan yerlerde ise KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanmaya devam edecek. Uygulama Büyükşehir olan illerde lüks ve birinci sınıf inşaatlarda olacak”.

Erilkun; yeni düzenlemelere göre 29 büyükşehirde arsa metrekare değerlerine göre yüzde 1, 8 ve 18 oranında KDV belirlendiğini ve sektörde 800 bini aşan konut stoku için de yüzde 1 KDV avantajı oluştuğunu sözlerine ekledi.

Erilkun; bu sebeple, konut alıcısı ya 2. El konutları tercih edecek, ya da yeni yapılmış yüzde 1 KDV ye tabi konutlara yöneleceğini söyledi.

Kaynak: Emlakofis

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje