Sektörel Haberler

Eston Yapı Gelecek Yıl 800 Konut Yapacak!

Eston Şehir ve Eston Deniz isimli iki büyük projeye devam ettiklerini belirten Kaan Yücel, gelecek altı yılda bu iki projenin yanı sıra TOKİ projelerinde yer almayı planladıklarını açıkladı

Global krizin etkilerini kısa sürede atan Eston Yapı, hedef büyüterek gözünü 2011’e dikti. 300 konut satmayı, 800 konutu satışa arzetmeyi hedefleyen firma, 2011 cirosunu ise 150 milyon TL olarak belirledi. Yeni bir projeye daha başlamayı planlayan şirket, aslında, sadece 2011’i değil, gelecek altı yılını da planlamış durumda.

Eston Yapı Genel Müdürü Kaan Yücel, altı yıllık gelecek planlamalarına dikkat çekerek, 2017 yılına kadar ağırlıklı olarak Eston Şehir ve Eston Deniz projeleri üzerinde çalışacaklarını söyledi. Ayrıca, bu dönemde taahhüt işleri ve kamu projeleriyle de yakından ilgilenmeye devam edeceklerini belirten Yücel, katılmayı planladıkları büyük taahhüt işlerinin başında TOKİ projelerinin geldiğini belirtti.

Reşitpaşa’ya komşu geliyor
2011’e özel ise çıtayı biraz daha yukarıya çektiklerini ifade eden Yücel, yaklaşık 300 konut satıp ciroyu üç kat artırarak 150 milyon TL’ye çıkaracakları gelecek yılda Yakuplu’daki Eston Deniz ve Bahçeşehir’deki Eston Şehir projelerinde yeni kısım satışlarına ağırlık vereceklerini belirtti. 2011’de yeni projeleri de hayata geçireceklerini dile getiren Yücel, “Nisan ayında Reşitpaşa’da butik özelliği olan Komşu Evler projesine başlayacağız. 252 konut olması planlanan Komşu Evler projemiz de yalnızca ‘sıra evler’den oluşacak. Diğer projelerle birlikte gelecek yıl içinde toplam 700-800 civarında yeni konut arzı yapacağız” dedi.

‘Satışı yüzde 100 artırdık’
Eston’un 2010 yılında iyi bir yıl yaşadığına şahitlik ettiklerini belirten Yücel, 2009 yılına kıyasla krizin etkilerinden sıyrıldıklarını ve ekonominin hareketlendiği 2010’da inşaat sektöründe ciddi bir hareketlenmelerin gözlendiğini vurguladı. Bu iyimser havanın satış rakamlarına yansıdığını söyleyen Yücel, “Satışlarımızı neredeyse yüzde 100 oranında artırdık. Eston Şehir projemizde üç yeni kısmı daha satışa açtık. Kasım ayında ikiz ve müstakil dublekslerden oluşan dış yüzünde farklı mimari tuşeler yaptığımız, kış bahçeleri eklediğimiz 5. Kısım satışa sunuldu ve ilk andan itibaren büyük talep gördü. İlk hafta yüzde 20’sini sattık” diye konuştu.

ŞEHİR VE DENİZDE YOL ALIYOR
Bu arada yapımı 2017 yılına kadar sürecek olan Bahçeşehir’deki Eston Şehir ve Yakuplu’daki Eston Deniz projeleri hakkında konuşan Kaan Yücel, her iki çalışmada da yeni etaplarla büyümeye devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Zaten Bahçeşehir’in en büyük bahçeli ev projesi de bize ait. Yeşil alanı, kalite ve konforu bir arada bulunduran ve İstanbul’un yükselen değeri Bahçeşehir’de akılcı ve kârlı bir yatırım yapmak isteyenlerin tercihi oluyoruz.”

Deniz Kalyon Evleri’nde ise üçüncü etap satışlarına devam ettiklerini belirten Yücel, “Eston Deniz önündeki 1.5 kilometrelik sahili ve marinasıyla İstanbul’da özel bir proje. 2011 yılında bu projemizde de mimari yeniliklerle yeni etaplarımızı satışa açmayı hedefliyoruz” dedi.

BÜYÜME SÜRER, KONUT FİYATLARI ARTAR
2011’in Türkiye ekonomisi açısından olumlu beklentilerin ve beklenen büyüme rakamlarının gerçekleşeceği bir yıl olacağını düşünen Kaan Yücel, diğer yandan, seçimin etkilerinin de ekonomik açıdan sarsıcı boyutlarda olmayacağını vurguladı.

Konut sektörü açısından ise 2011’in bu yıldan daha iyi geçeceğini ifade eden Yücel, şöyle konuştu: “Ekonomi ve politikadaki istikrar, faizlerin düşmesi ve düşmeye devam edecek olması konuta olan talebi artıracaktır. Bir kere kesinlikle konut fiyatlarına zam gelecek. MTA fiyatlarının artması inşaat fiyatlarını artıracak bu da konut fiyatlarını yükseltecektir. İyi projelerin diğerleri arasında mutlak surette sıyrılacağına inanıyorum.”