Reklamı Kapat

Erzurum Kış Sporlarının Yeni Merkezi!

Editör: SerMimar Tarih: 26 - Aralık - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Hem kar yağacak hem de hiç üşümeyeceksiniz… Bu mümkün mü? Eğer Palandöken’deyseniz lapa lapa yağan karın altında hiç üşümeden kayak yapabilecek ve kışın tadına varacaksınız

Artık uluslararası kayak yarışmalarının da yapıldığı Palandöken Kayak Merkezi, kış turizmi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri… Ayrıca, Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından dünyanın ikinci büyük kayak merkezi olarak da kabul ediliyor. Üstelik İstanbul’a sadece 15 saat uzaklıkta, yani Erzurum’da… Palandöken Erzurum’a çok yakın. Zaten dağda konaklarken Erzurum’u da rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ancak tatil ve kayak yapmak isteyenlerin Palandöken Kayak Merkezîni tercih etmeleri için pek çok neden daha var. Mesela Palandöken dağında bulunan 5 yıldızlı oteller sadece dağ oteli gibi inşa edilmemiş. Odalar lüks bir hizmet sunuyor ve çoğunda SPA var. Xanadu Snow White Oteli de dağdaki bu otellerden biri… Ancak otelden söz etmeden önce belki biraz Palandöken’den söz etmek gerekir.

Kayak merkezi özel bir araçla kentin merkezine neredeyse 10 dakika uzakta. 10 Aralık tarihinde başlayan kayak sezonu Mayıs’a kadar devam ediyor. Nemsiz hava ve dağın eteklerinde bile 2000 metreyi bulan yükseklik tatil için gelenleri zinde tutuyor. Kendinizi asla yorgun hissetmiyorsunuz. Gece otelde yemek sonrası istediğiniz kadar eğlenip sabah rahatlıkla uyanıyorsunuz. Kayak Merkezi’nde; 1 teleski, 3 telesiyej ve 1 telekabin (3 km.) tesisi hizmet veriyor. Böylece istediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşıyorsunuz.

Dağda yeni hizmet vermeye başlayan Xanadu oldukça iddialı. Otelin kendine ait bir karlandırma sistemi olduğu için kayak sezonunu uzatma garantisi de veriyor. Ayrıca aydınlatma sistemi ile de gece kayağı olanağı sunuyor. Gece kayak yapmak pek çok kayakçının tercih ettiği bir durum. 12 ay boyunca dağda hizmet verecek olan Xanadu Snow VVhite ayrıca, 2100 metrede ayrıca, 2100 metrede kurulmuş ve 181 odası ile bir şehir oteli olma , iddiasında. Burada yazın da kongre turizmi için hizmet alabilirsiniz. Otel şehir merkezine 8 km. uzaklıkta… Xanadu’da toplam 4 bin 500 metrelik pist uzunluğuna sahip doğal kayak pistleri, 1600 metre suni karlandırma pisti, 800 metre kızak pisti, 129 kişi kapasiteli telesiyej üniteleri ve 1100 metre lifti var. Eğer kayak yapmayı bilmiyor ama öğrenmek istiyorsanız, burada 7 mılh kayak hocası size ders vermek için sırada bekliyor. Bu arada öğrenmekten söz açılmışken Xanadu Snow VVhite, kurduğu “Kayak Kulübü” ile Erzurum’da yaşayan yetenekli çocuklara da spor yapma olanağı tanıyor.

Shang du SPA’da masaj keyfi
Karda kayak keyfi yaptıktan ya da sadece soğuk havada yürüyüş yaptıktan sonra SPA’da olmak büyük keyif. Hele de havanın gündüzleri bile -18’lerde olduğu bir ortamda nasıl bir keyif olduğunu düşünün. Ben masaj yaptırdım ama isterseniz cilt bakımı da alabiliyorsunuz. Son derece titiz bir hizmet sunulduğunu da eklemeliyim.

Konaklama: Xanadu Snow White Hotel
Tel: (442) 230 30 30
Fax:(442)317 30 40

Görülecek yerler
Çifte Minareli Medrese (Hatuniye Medresesi):

Erzurum kentinde tarihi bir geziye çıkınca rehberlerin geziye başladıkları yer burası. Erzurumlu pek çok çocuk bu yapıların tarihini size bir öğretmen edasıyla anlatıyor. Çifte Minareli Medrese, Anadolu Selçuklu medreselerinden. Avlulu, 2 katlı, 4 eyvanlı medrese tipinin anıtsal bir örneği.

Yakutiye Medresesi: Hoca Celaleddin Yakut M.S. 1310 yılında inşa etmiş. İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılıyor.

Erzurum Kalesi: Tüm kenti kuşbakışı seyreden bir tepede kurulu olan kalenin M.S. 5’inci yüzyılın ilk yarısında Bizanslılar tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Assurlular, Sasaniler, Persler, Araplar, Romalılar ve Bizanslılar arasında el değiştiren Erzurum Kalesi, 11. yüzyılda Türklerin eline geçmiş.

Saat Kulesi: iç kale mescidine minare olarak yaptırılan Saat Kulesi, Tepsi Minare ve Kule diye de adlandırılıyor.

Taşhan: Oltu taşından pek çok takının satıldığı iki katlı handa, günümüzde sadece oltu taşından ürünler yok. Pek çok gümüş takı da bu handa bulunan dükkanlarda satılıyor. Mutlaka görmelisiniz.

Vatan/Süha Derbent

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje