Reklamı Kapat

Erdoğan: “O Projeyi Yapacağız”

Editör: SerMimar Tarih: 12 - Nisan - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda konuştu.

erdogan-o-projeyi-yapacagiz

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

1994 yılından beri Türkiye’nin diğer vilayetleriyle birlikte İstanbul’unda sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. İstanbul’un eskisiyle yenisi arasındaki farkı bu şehirde yaşayanlar çok iyi biliyor. Konut bakımından İstanbul çok farklı noktaya geldi. özellikle göç alma noktasında önüne geçemiyorsunuz.

Nakil il muhaberini kabul ettirseydik. İstanbul bugün 15 milyonu geçmezdi. Esenlerde yaşayan kardeşlerimle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum.

Bu bölgede 2300 konut yapıldı. Kentsel dönüşümü bir hayal olmaktan çıkıyor. Bu konutların ve iş yerlerinin sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

48 ilimizde 179 bölge riskli alan ilan edildi.

Esenlerde ilk kazmayı vurduğumuzda söylemiştim. Bizim işimiz yuva yıkmak değil. Amacımız vatandaşımızı huzurlu ve güvenli yuvalara kavuşturmaktır.

Terör örgütü, Güneydoğu Anadolu Bölgemizde vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Bölgedeki belediyelerde ellerindeki araçlarla bunlara destek oldular.

Güvenlik güçleri girmesin diye kanallar var bölgede. Bu kanallara yerleştirilen bombalarla büyük tahribat oluşturdu.

“ANA MUHALEFET PARTİSİ İPE UN SERİYOR”

Bunun için dokunulmazlıkların kaldırılmasını gündeme getiriyoruz. Kimin fezlekesi varsa bu fezlekenin hemen yargıya taşınması lazım. Senin milletvekilliğinin bitmesini nasıl beklerim. Sen terör örgütüne araçlarla silah taşıyacaksın. Hani kalksın diyordun. Niye geri adım attın. Ana muhalefet partisi ipe un seriyor. Bu konu hemen yargıya taşınmalı.

Teröristlerden temizlenen ilçelerde hemen kentsel dönüşüm çalışmaları başlasın.

Algı operasyonlarını bu millete düşman olanların eline bir fırsat olarak vermemeliyiz, Suriçi 2001 yılında bir koruma planı oluşturuldu. Biz bu bölgeyle ilgili ilk adımları 2012’de attık. Terör olayları nedeniyle somut adımlar atılamamıştı. Sur tarihi kimliğine kavuşturulacak bir yapıya kavuşturacağız.

Devlet yönetimin gerektirdiği ciddiyetle bu sorunları neticelendireceğiz. Burada ağır, orta, az hasarlı olarak ayırmayacağız. Tarihi eserleri bir kenara koyarak diğer binalarını yıkmalıyız. Bölge belediyeleri burada hiç bir çalışma yapılmadı. Bütün pislik caddede sokakta.

Bu bölgede ne yağmur suyu kanalı ne de başka bir şey yok.

“CİZRE İL OLMALI”

Cizre tarihi itibariyle ildir. Bu hak elinden alındı. Cizre’nin yeniden il olması gerekiyor. Şırnak’a il demek mümkün değil. Cizre medeniyet, tarih kültür olarak bu yapıya müsait. Bu bölgeye yeni bir kimlik kazandırmak bizim görevimizdir.

Hiçbir vatandaşımın imar durumu müsait olmayan yerlerde yaşamasına gönlüm el vermiyor.

Attığımız adımlarla isabetli bir kararla kurulan TOKİ bugüne kadar 710 bin konut yapmış durumda. Ben hedefimizi 500 bin olarak belirlemiştim. Bunu çok şükür aştık.

Biz toplu konutta artık özgün, yerel mimariyi hayata geçirme gayretindeyiz. Şimdi 2023’e kadar ikinci bir 500 bin hedefimiz var. 2023’e kadar Biz 1 milyon 200 milyon rakama ulaşmayı hedefliyoruz..

KANAL İSTANBUL’U YAPACAĞIZ

“Kanal İstanbul yapıldığı anda Kanal İstanbul’un her iki tarafında gerçekten İstanbul’un şanına yakışır konutlarla, Kanal İstanbul’un farklılık arz etmesi gerekiyor. Buna da hep ‘Olur mu canım’ diyenler çıktı. Arkadaşlar, Kanal İstanbul olacak. Kanal İstanbul’u yapacağız. Kim ne derse desin yapacağız.”

Yaklaşık üç yıl oldu. Marmaray’dan geçenlerin sayısı 130 milyon oldu. Ray sistemle insanlar buradan geçti. Artık araçlarıyla geçmeye başlayacaklar. 26 Ağustos’ta Yavuz Sultan Köprüsü açıldığında ağır vasıtalar buraya yönlendirilecek. Böylece İstanbul trafiğinde bir rahatlama meydana gelecek.

İstanbul’un 6 milyon konuta ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor. Sosyal konut dediğimiz dar gelirli vatandaşlarımıza sunmamız gerekiyor.

Katılımcı kuruluşlarımız bankalarımız faizleri düşürsün ki vatandaşlarımız gerekli kredileri alabilsinler.

HER BİNAYA OTOPARK GELİYOR

Şehirler geliştikçe ihtiyaçlarda ortaya çıkıyor. Akıllı şehir uygulamalarından daha fazla faydalanmalıyız. Projeler yapılırken hiç kimse otopark kontrolü yapmazlar. Araçlar hep sokaklarda park halinde bulunuyor. Belediyelerimizin bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor. Bütün otoparkların yapımının teminat altına alınması gerekiyor. Eğer binanın altına yapılamıyorsa mahallenin otoparkı yapılmalı.

“DİKEY YAPILAŞMADAN YATAY YAPILAŞMAYA GEÇMELİYİZ”

Refah seviyesinin artmasıyla insanların ihtiyaçları da artıyor. Kentsel dönüşümle ortaya çıkan yaşam alanların insan odaklı olması gerekiyor. Artık dikey yapılaşmadan yatay yapılaşmaya geçilmelidir. Kanal İstanbul’un çevresinde dikey yapılaşmaya izin verilmemelidir. Diğer şehirlerimizde de buna dikkat edilmelidir.

Şehir dışlarında 30-40 katlı binaların yapıldığı görülüyor. Bu kabul edilemez. Akıllı şehir yüksek bina demek değildir.

Engelli dostu şehirler kurmalıyız. Bunun adımlarını da atmalıyız. Bunu yaparken de tarihimize sahip çıkmalıyız. Ankara, İstanbul, Bursa gibi şehirlerimizin tarihi özelliklerini korumalıyız.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Osmanlı, Selçuklu ve modern mimari vardır.

Okullar ve adalet saraylarımız başta olmak üzere hastanelerimizde tarihimize göre dizayn edilmeli.

Gerek İstanbul’da gerekse diğer şehirlerde yapılan camilerde Osmanlı, Selçuklu mimarisini yansıtmaları teşvik etmeliyiz.

Kurultayın düzenlemesinde katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Kalın sağlıcakla…

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje