Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türkiye’nin enerjiye yılda yaklaşık 60 milyar dolar para verdiğini dile getiren Bakan Bayraktar, enerjinin yüzde 40’ının binalarda kullanıldığını ancak bu yüzde 40’ın yarısından fazlasının da havaya savrulduğunu belirtti.

erdogan-bayraktar-donusumu-devlet-sefkatiyle-yapmak-istiyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kanununun vatandaş eksenli olduğunu belirterek, ”Vatandaşımıza diyoruz ki açıkgözlere, oyunbozanlara fırsat vermeyin. İnsanların canını kollamaya yönelik bu yasayı istismar ederek birtakım menfaatler devşirmeye çalışanlara pirim vermeyin” dedi.

Sincan’da Osmanlı Mahallesi Doğankent Yapı Kooperatifi’ndeki 5 blok, taşıdığı yüksek risk nedeniyle kentsel dönüşüm kapsamında törenle yıkıldı.

Bakan Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geliştiğini ve kalkındığını, diğer devletlerle mukayese edildiğinde ”dünyaya parmak ısırttığının” görüldüğünü söyledi.

Türkiye’nin 74,4 milyon nüfusunun yüzde 76’sının şehirlerde yaşadığına işaret eden Bakan Bayraktar, ülkede yaklaşık 20 milyon konut stokundan 15 milyonunun deprem fay hattı üzerinde bulunduğunu, bunlardan 6,5 milyonunun da mutlaka yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

AK Parti’nin iktidarda olduğu 10 yılda, devlet eliyle 500 bin konut yaptıklarını, özel sektörün de 4,5 milyon konut inşa ettiğini anlatan Bakan Bayraktar, bunların mühendislik hizmeti almış konutlar olduğunu dile getirdi.

Bu sürecin Türkiye’ye büyük tecrübe kazandırdığını ifade eden Bakan Bayraktar, ”İnşaat sektörü gelişti. Şimdi tüm dünyaya müteahhit ihraç ediyoruz. Tüm dünyada müteahhitlik ihaleleri alıyoruz. Fakat Türkiye’deki bu konut stokumuzun mutlaka yenilenmesi lazım” diye konuştu.

Bakan Bayraktar, dönüşümün sosyal devlet ciddiyetiyle yürütülmesi için yasada valilere önemli yetki ve sorumluluk verdiklerine de işaret etti.

-”Dönüşümü devlet şefkatiyle yapmak istiyoruz”-

Türkiye’de TOKİ eliyle 10 yılda 250 noktada dönüşüm yaptıklarını belirten Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:

”Bu yasa önemli. Kentsel dönüşüm kanunu, seferberlik ruhu taşıyor. Vatandaş eksenli bir yasa. Burada diyoruz ki her şeyden öncelikli benim vatandaşımın canıdır. Bu yasa insanlarımızın hayat hakkını korumaya yönelik bir yasadır. Bu yasayla vatandaşlarımıza diyoruz ki riskli evlerinizi siz tespit ettirin. Siz bakın eviniz sağlam mı sakat mı. Biz 200’e yakın firmayı, kuruluşu lisanslandırdık. Gelip bunlar teknik detaylarına bakacak, ‘Bu bina sakattır’ diyecek. Ondan sonra insanlarımız kendi evlerini kendileri yıkacak. Biz Bakanlık olarak, devlet olarak yardım edeceğiz. Evlerini boşaltan vatandaşlara yasanın öngördüğü kira yardımını yapacağız.”

Bu işe önce gönüllülerden, siyaset ayrımı yapmadan başarılı, vatandaşı ikna eden belediyelerden başlayacaklarını vurgulayan Bakan Bayraktar, ”Vatandaşımıza diyoruz ki açıkgözlere, oyun bozanlara fırsat vermeyin. İnsanların canını kollamaya yönelik bu yasayı istismar ederek birtakım menfaatler devşirmeye çalışanlara pirim vermeyin” diye konuştu.

Dönüşümü devlet şefkatiyle, insanları kucaklayarak yapmak istediklerini ifade eden Bakan Bayraktar, vatandaşlardan da devlete yardım etmelerini istedi.

-”Kentsel dönüşüm önümüzdeki en önemli kulvarımızdır”-

Türkiye’nin enerjiye yılda yaklaşık 60 milyar dolar para verdiğini dile getiren Bakan Bayraktar, enerjinin yüzde 40’ının binalarda kullanıldığını ancak bu yüzde 40’ın yarısından fazlasının da havaya savrulduğunu belirtti.

Bakan Bayraktar, bu kapsamda artık yeni binaların enerji tasarruflu yapıldığını, buna yönelik belgesi olmayan binalara iskan izni vermediklerini bildirdi.

Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:

”Kentsel dönüşüm bizim için olmazsa olmazdır. Önümüzdeki en önemli kulvarımızdır, yol haritamızdır. Altyapısını tamamlamış, yolları, meydanları güzel, ulaşımını halletmiş, her türlü şehircilik hizmetini daha modern şekilde alabilen, modern dünyanın gerektirdiği sosyal donatılarla bezenmiş yeni yerleşim yerlerini mutlaka yapacağız. Bu bizim ahdimizdir. AK Parti’nin bu millete taahhüdüdür. Biz bunun için milletle bütünleştik. Bundan sonra da ilk yıl başladığımız heyecanla yolumuza devam edeceğiz. Hedefimiz, arzumuz Cenab-ı Allah’ın rızasıdır, halkımıza hizmettir.”

Türkiye’nin 17 Ağustos depremindeki büyük acıları artık yaşamaması gerektiğine dikkati çeken Bakan Bayraktar, ”Artık Japonya’da, Batı Amerika’da olduğu gibi 6, 7, 8 şiddetindeki depremlerde binalarımız yıkılmasın. Bina stokumuzu mutlaka bu hale getireceğiz” diye konuştu.

-”Vatandaşın desteği esastır”-

Dönüşüm için vatandaşın desteğinin esas olduğunu vurgulayan Bakan Bayraktar, siyaset üstü, vatan, millet eksenli anlayışla bu işi mutlaka başarmaları gerektiğini ifade etti.

Bakan Bayraktar, Sincan’da da riskli binaların tasfiyesi ve yerine yeni binaların yapılmasının çok güzel bir adım olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Vatandaşımız müteahhidi kendisi bulacak. Biz de kendisine yardımcı olacağız. Müteahhit bulmakta zorluk çekerse kendisine 100 tane müteahhit listesi veririz. Onların içinden bulur, verir. Teknik şartnamede belediyelerimiz yardımcı olacak. Ev yaparken kira yardımı ya da faiz desteği alabilecek. Hem kira yardımı hem faiz desteği yok. Faizler şu anda aşağı yukarı yüzde 8. Yarısını biz vereceğiz. Yarısını da müteahhit verirse sıfır faizle kredi alma imkanı doğacak. Ondan sonra da devlet olarak ne kadar imkan bulursak, gönüllülük içinde riskli evini yenilemek isteyen vatandaşımıza sonuna kadar yardımcı olacağız.”

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje